Advent v Angliji
| 24.12.2011, 07:13 Matjaž Merljak
Adventni čas in novo cerkveno leto smo začeli na 1. adventno nedeljo, 27. novembra 2011, s slovenskim bogoslužjem v kapeli »Našega doma« v Londonu. Svete maše so se udeležili predvsem redni obiskovalci in »farani« Doma.
Še pred 1. adventno nedeljo je župnik začel razpošiljati svoja Bogoslužna sporočila za advent in božič 2011 na kakih 200 naslovov naših rojakov, ki žive na Britanskem otoku. Sporočila so vedno tiskana na štirih straneh v A3 formatu. Prva stran je posvečena adventu. Tokrat o duhovnem vidiku adventa govori ljubljanski nadškof, msgr. dr. Anton Stres. Na drugi strani Bogoslužnih sporočil je spored sv. maš in srečanj in adventna meditacija »Žarek luči« Edith Stein. Na tretji strani je razmišljanje o božiču Aljoše Vodopivca in prav tako je vse o božiču na četrti strani, kjer je predstavljen »Božič z blaženim Lojzetom Grozdetom«. Na koncu pa je še praznično voščilo rojakom na britanskem otoku ter vsem, ki žive v domovini in po svetu.
Pri slovenski sveti maši v kapeli Našega doma v Londonu smo se na drugo nedeljo v mesecu novembru (13. novembra 2011) spominjali, prav na god sv. Stanislava Kostke, dobrega pokojnega Stanka Bolčine ter vseh rajnih rojakov, bratov in sester, ki so odšli v večnost v tej deželi njihovega izseljenstva, kot se tudi tukaj, v tej otoški deželi, ob vsako-letni spominski slovesnosti na drugo novembrsko nedeljo, spominjajo svojih rajnih Britancev, posebno tistih, ki so padli za svojo domovino v obeh svetovnih vojnah.
V petek, 11. novembra 2011, prav na god sv. Martina je »Naš dom« v Londonu obiskal dragi rojak, dolgoletni misijonar v Afriki, salezijanski duhovnik g. Danilo Lisjak. Njegovega obiska so bili veseli. Ob povratku na svoje misijonsko področje v Ugandi, po zahtevni operaciji, zdravljenju in okrevanju v Sloveniji, se je zadržal do letalskega poleta British Airways na slovenski katoliški misiji v Londonu. Kakor je doslej na misijonskem področju v Afriki deloval predvsem v francosko govorečih področjih od Konga preko Ruande (tu je doživel strahote državljanske vojne, ko je tudi njegovo življenje bilo izpostavljeno izničenju) in Burundija (kjer tudi ni bilo dosti bolje) je pred nedavnim pristal v Ugandi, nekdanji britanski koloniji, kjer je njegovo pastoralno delo močno vezano na angleški jezik. Rad bi si v Londonu kupil nekaj zadnjih liturgičnih pripomočkov, pa na žalost novi angleški misal še ni bil natisnjen. Moral si ga bo nabaviti v Kampali, glavnem mestu Ugande.