Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Kršinar in Novković o dogajanju v Sloveniji v letu 2011

Slovenija | 30.12.2011, 14:11

V zadnjem Pogovoru o v letu 2011 smo se z novinarjem tednika Reporter Igorjem Kršinarjem in z urednikom časnika Žurnal24 Goranom Novkovićem ozrli v leto, ki se izteka. Poleg razpadanja vlade, ki jo je vodil Borut Pahor, predčasnih volitev in praznovanja 20. obletnice slovenske samostojnosti ni manjkalo zgodb o propadanju slovenskih podjetij, pa tudi odmevnih sodnih procesov.

Kršinar o razpadu vlade: Pri tem bi opozoril na strice iz ozadja

„Vse ankete so napovedovale zmago SDS oziroma Janeza Janše, na koncu pa se je zgodilo, da je zmagal Zoran Janković s svojo stranko. To je presenečenje, da neka stranka, ki se ustanovi dva meseca pred volitvami, na volitvah zmaga. To se v neki normalni demokraciji ne bi moglo zgoditi,“ je rezultat predčasnih volitev komentiral Igor Kršinar. To pa je bila tudi tema, ki je najbolj zaznamovala leto 2011, poleg razpada vlade, ki jo je vodil Borut Pahor. „Pri tem bi opozoril na strice iz ozadja. Oni so bili tisti, ki so leta 2008 priporočili volivcem, naj volijo levi trojček. Potem ko je prišlo do te vlade, so posamezni koalicijski partnerji mislili, da so tako pomembni, da ni potrebno, da upoštevajo predsednika vlade Boruta Pahorja, in niso mogli požreti tega, da nimajo glavne vloge. Problem je v tem, da so avtoriteto zbijali tudi gospod Kučan in podobni in zaradi tega gospod Golobič in gospa Kresal nista upoštevala tega premiera v takšni meri, kot so v prejšnjih vladah upoštevali recimo gospoda Drnovška. Gospoda Pahorja so ves čas smešili, imeli so ga za neumnega, za cepca, ki ga ni potrebno poslušati, ki je slučajno prišel na položaj predsednika vlade. Posledice so bile, da je razpadla je ta leva koalicija, zgodile so se predčasne volitve in kar je sedaj zanimivo, da se zgodovina ponavlja, saj imamo iste igralce in probleme,“ je opozoril Kršinar. Prepričan je, da v kolikor bo Lista Virant vstopila v koalicijo s Pozitivno Slovenijo, se tej listi ne obeta nič dobrega. „Če bo gospod Virant poslušal gospoda Jankovića in naredil to, kar bo rekel on, in pozabil na zaveze, ki jih je dal volivcem, bo imel velike težave, najprej v lastni stranki, potem pa še s svojimi volivci,“ je povedal Kršinar, ki je komentiral tudi sojenje v zadevi Patria in domnevne korupcijske posle, ni pa šlo mimo predsedniške kampanje, ki se nam obeta prihodnje leto. „Gospod predsednik dr. Danilo Türk je nastopil v predsedniški kampanji leta 2007 z geslom Predsednik, ki združuje. Sprašujem se ali predsednik, ki odlikuje nekdanjega šefa Udbe, ki je povzročila veliko gorja ljudem v tej državi, res združuje? Ali združuje s tem njegovim stalnim spopadom z eno od parlamentarnih strank, ki ima za seboj podporo najmanj četrtine, če ne celo tretjine volilnega telesa? Ali združuje z izjavo, da je Huda jama drugorazredna tema? Ali tako združuje Slovence? Mene žalosti, da imamo takšnega predsednika, ki ljudi deli,“ je kritičen Kršinar.

Novković: Podoba slovenskega gradbenega sektorja je zelo žalostna

Goran Novković
Goran Novković © Žurnal 24
Leto 2011 je bilo težko tudi na gospodarskem področju, največ se je govorilo o propadu gradbenih podjetij. Goran Novković je prepričan, da smo „pregreli gradbeni sektor predvsem v letih 2004 - 2008 s prevelikimi zneski investicij in prevelikim deležem gradbeništva v celotnem gospodarstvu. Čisto iz ekonomskih razlogov je moralo priti do krčenja tega sektorja. Drugi razlog pa so mahinacije, ki so se dogajale z javnimi naročili vse od osamosvojitve naprej. Tukaj se je branilo slovensko gradbeništvo. Spomnimo se samo, kakšna je učinkovitost tega sektorja, če primerjamo, koliko časa smo mi gradili avtoceste in koliko časa Hrvati. To kaže, da je moralo biti tukaj nekaj zelo narobe. Potem smo imeli v ozadju tajkunske zgodbe, odkupe in podobno, kjer smo se te zgodbe dvakrat lotili napačno. Prvič, da smo sploh dovolili te zgodbe v Sloveniji, in drugič, da smo potem skupaj s tajkuni pokopavali tudi podjetja,“ je povedal Novković in dodal, da je današnja podoba slovenskega gradbenega sektorja zelo žalostna.

Letošnje leto smo veliko pozornosti namenili tudi Agenciji za upravljanje kapitalskih naložb države, ki jo vodi Dagmar Komarjeva. Novković opozarja, da je obstoj agencije z novo vlado pod vprašajem. „Dvomim, da je agencija tako neodvisna kot trdi Borut Pahor.“ Na vprašanje, kaj nam sporočajo zgodbe, kot je bila afera o podkupljivosti nekdanjega evropskega poslanca Zorana Thalerja, pa je povedal: „Sporočajo nam, da moramo mediji iz posameznih držav zelo dobro paziti, kaj se dogaja v Bruslju. Apetiti politikov, lobistov ali pa celo ne ravno pokončna drža politikov so najbolj ranljivi tam, kjer je največji lobistični center - to pa je Bruselj.“ Tudi Novković je komentiral počasno razpadanje vlade, ki jo je vodil Borut Pahor, in rezultate predčasnih parlamentarnih volitev. Prepričan je, da bi bilo stanje danes lahko boljše, če bi do njih prišlo že v aprilu, ko je iz vlade izstopil DeSUS. „Boljše bi bilo, ker bi mogoče imeli kakšen referendum manj, predvsem pa boljše zato, ker bi lahko prej začeli z reformami.“

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...