Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Nadaljevanje zbiranja podpisov za referendum najverjetneje 3. januarja

Slovenija | 27.12.2011, 14:14

Po odločitvi ustavnega sodišča, da dovoli referendum o družinskem zakoniku, se bo najverjetneje 3. januarja nadaljevalo zbiranje podpisov za zahtevo za referendum. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je septembra zbrala že več kot 25.000 podpisov, za razpis referenduma pa jih je potrebnih 40.000.

DZ je odločitev o zahtevi za ustavno presojo izglasoval 2. septembra, dan po tem, ko so pobudniki referenduma začeli zbirati podpise za zahtevo za razpis referenduma. V dveh dneh so jih zbrali več kot 25.000, zbiranje podpisov pa se je prekinilo do odločitve ustavnega sodišča. Pobudniki referenduma imajo sedaj še 33 dni časa (zakon določa skupno 35-dnevni rok), da zberejo potrebnih 40.000 podpisov. Zahtevo za razpis referenduma lahko vložijo najkasneje v sedmih dneh po preteku roka za zbiranje podpisov volivcev. Državni zbor mora nato razpisati referendum in določiti dan glasovanja najkasneje v sedmih dneh po vložitvi zahteve za razpis referenduma. Od dneva razpisa do izvedbe referenduma ne sme preteči manj kot trideset dni in ne več kot petinštirideset dni, kar bo dan odločanja najverjetneje postavilo v marec prihodnje leto.

Zbiranje podpisov se v skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi načeloma nadaljuje dan po objavi odločbe ustavnega sodišča v Uradnem listu RS. Če pa koledarski rok za zbiranje podpisov v celoti ali deloma pade v čas med 25. decembrom in 2. januarjem, predsednik DZ na zahtevo predlagatelja določi koledarski rok, ki začne teči 3. januarja. Vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc je v sporočilu za javnost zapisal, da bodo zbiranje podpisov nadaljevali 3. januarja. "Sedaj so pred nami nove naloge. Takoj po novoletnih praznikih, 3. januarja 2012, se bodo začeli prazniki materinstva in očetovstva pred upravnimi enotami in krajevnimi uradi po vsej Sloveniji, ko bomo z veseljem ponovno zbirali podpise podpore za družinski referendum. V Civilni iniciativi smo si prizadevali, da bi bil družinski referendum izveden sočasno s parlamentarnimi volitvami, kar bi bilo najbolj odgovorno do davkoplačevalskega denarja. Glede na to, da bodo predvidoma v marcu v več slovenskih občinah, med drugim tudi v Ljubljani, potekale nadomestne županske volitve, sedaj predlagamo, da se družinski referendum izvede sočasno s temi volitvami in se na ta način prihrani veliko denarja. Ob tem prosimo občine, kjer bodo nadomestne županske volitve, da se uskladijo in vse izvedejo volitve na isti dan," je zapisal Primc.

V Novi Sloveniji so zadovoljni z odločitvijo Ustavnega sodišča

"V skladu z referendumskimi roki bomo nadaljevali vse aktivnosti, da bo referendum o družinskem zakoniku končno razpisan. Zato bomo v sodelovanju s Civilno iniciativo za družino in pravice otrok nadaljevali z zbiranjem podpisov za razpis referenduma in kasneje tudi aktivno sodelovali v referendumski kampanji. Odločitev ustavnega sodišča ocenjujemo kot modro in preudarno, ki jo je potrebno spoštovati," so zapisali v sporočilu za javnost. V NSi so prepričani, da je referendum o družinskem zakoniku nujno potreben, saj predstavlja zadnjo možnost, da zaščitimo tradicionalno obliko družino, ki je porok za prihodnost naroda. "Kot kaže so se nujnosti referenduma zavedali tudi ustavni sodniki in dovolili, da ljudstvo presodi in poda mnenje o zakonu, ki ureja družino in družinska razmerja."

SDS: Slovenske državljanke in državljani imajo pravico odločiti o vlogi družine v slovenski družbi

Sporna vprašanja v Družinskem zakoniku bi se v prejšnjem mandatu lahko rešilo z večjim dialogom in spoštovanjem vseh strokovnih pogledov, so v odzivu na odločitev ustavnega sodišča zapisali v SDS.

"Odločitev, ki dovoljuje izvedbo referenduma o Družinskem zakoniku na pobudo civilne družbe v Slovenski demokratski stranki pozdravljamo, saj menimo, da se imajo slovenske državljanke in državljani pravico odločiti o vlogi družine v slovenski družbi ter pravicah otrok, ki jim mora biti zagotovljeno najbolj optimalno okolje, v katerem bodo odraščali. Menimo tudi, da je v družinskem zakoniku moč najti mnoge posamezne dobre rešitve, ki bi jih z veseljem podprli, žal pa ga v obliki, kot je sedaj, ne moremo podpreti. Ob tem nas žalosti, da je Družinski zakonik postal sredstvo ideološkega razdvajanja in predmet referenduma, saj bi se sporna vprašanja v prejšnjem mandatu lahko rešilo z večjim dialogom in spoštovanjem vseh strokovnih pogledov," poudarjajo v SDS.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...