Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Nadškof msgr. Marjan Turnšek (foto: TU SŠK)
Nadškof msgr. Marjan Turnšek

VIDEO: Nadškof Turnšek: Mogoče je, da sestavimo žive „slovenske jaslice“ v skupno dobro vseh

Slovenija | 24.12.2011, 09:24

Solidarnost nas poveže z vsemi in vsakim in nas naredi soodgovorne zanje in za stanje na svetu, je v božičnem voščilu zapisal mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek, ki je še dodal, da bomo kristjani moč za vsakdanje delo zajemali iz živega odnosa vere z Jezusom Kristusom. „A tudi drugim jo Bog naklanja po drugih poteh,“ je dejal.

V Cerkvi na Slovenskem gledamo letos vse v luči gesla pastoralnega leta družbenega nauka Cerkve "Pravičnost v ljubezni". V tej luči nam božič sporoča: »Pravičnost v Ljubezni« se je rodila v Betlehemu! Kot Otrok - Bog, ki se je učlovečil. Ko v tem vzdušju zremo jaslice – torej božični dogodek, dojemamo, da pravičnost ni nekaj abstraktnega, ki obstaja poleg človeka. Ne moremo pričakovati, da jo bodo zagotovili napisani zakoni, mrtve črke. Samo človek kot oseba, ki je sposobna ljubezni do Boga in do sočloveka, jo lahko poosebi, jo rodi v svet okoli sebe. Po poti ljubezni, ki prepozna sočlovekovo stisko, nesrečo ali krivico prej kot svojo, jo lahko učloveči v odnosih: osebnih in družbenih.

Upravičeno si tudi v slovenskem prostoru želimo čim več uresničene »pravičnosti v ljubezni«. Ob Betlehemskem otroku lahko vsak človek dobre volje prepozna štiri temelje, na katerih se uresničuje »pravičnost v ljubezni«. Prvi temelj: človek je oseba. Bog je postal človek - s tem je poudarjena praktično absolutna vrednost človeka kot osebe, ki je telesno, duševno in duhovno bitje; kar vključuje tudi njegovo individualnost, družbenost in presežnost. Drugi temelj: delovanje za skupno dobro. Bog se je učlovečil v družini, a tudi v narodni in mednarodni skupnosti ter deloval za skupno dobro v njih. Človek je kot družbeno bitje poklican k poštenemu delu za blagostanje vseh. Človekove pravice pripadajo vsakemu človeku ne glede na raso, spol, nadarjenost, starost, zdravje in vero. Veljajo neodvisno od prostora ter časa in nobena oblast jih ne more „narediti“ ali „odstraniti“. Tretji temelj: solidarnost. Bog v jaslicah postane solidaren z nami prav v vsem, ker vstopi v vse razsežnosti naše situacije. Solidarnost nas poveže z vsemi in vsakim in nas naredi soodgovorne zanje in za stanje na svetu. „Socialno-ekonomske probleme je mogoče razrešiti samo s pomočjo vseh oblik solidarnosti: s solidarnostjo revnih med seboj, bogatih in revnih, delavcev med seboj, delodajalcev in delojemalcev v podjetju, s solidarnostjo med narodi in ljudstvi. Mednarodna solidarnost je zahteva nravnega reda. Mir na svetu je deloma odvisen od tega“ (KKC 1941). Četrti temelj: porazdeljena odgovornost. Učlovečeni Bog v polnosti zaživi človeškost in ohranja božanskost, ne da bi se med seboj pomešali ali izključevali; vsaka stori, kar je njej lastno. V tem lahko prepoznamo načelo subsidiarnosti, ki vabi k upoštevanju pristojnosti. Kar je v pristojnosti staršev npr., naj si ne prisvaja država ali družba; in kar lažje in bolje naredi skupnost ali institucija, naj ji pripade. Toliko države kot je potrebno – toliko svobode in osebne odgovornosti, kot je le mogoče!

Letošnje praznovanje božiča na Slovenskem dojemam kot vabilo, da bi vsi storili res vse, kar je v naši moči, da bi težke razmere, v katerih živimo kot posamezniki in kot družba, vsak na svojem področju reševali na teh štirih temeljih. A kje dobiti moč, ki zgleda, da nam je primanjkuje? V božičnem Janezovem evangeliju je oznanjeno: „In Beseda je meso postala … Tistim (pa), ki so jo sprejeli, je dala moč“ (1,14.12). Kristjani bomo torej to moč zajemali iz živega odnosa vere z Jezusom Kristusom. A tudi drugim jo Bog naklanja po drugih poteh.

Zato je tudi letos mogoče, da sestavimo žive „slovenske jaslice“ v skupno dobro vseh. V duhu teh temeljev želim v prazničnih dneh deliti bližino še posebej z družinami ter z vsemi preskušanimi v bolezni, revščini, zapuščenosti, brezposelnosti, zlorabljenosti, po zaporih in s tistimi v tujini. Mariborska metropolija je nedavno stopila v jubilejno Slomškovo leto priprave na obhajanje 150-letnice njegove blažene smrti. Zato naj sklenem z njegovo mislijo: „Bog je pokazal svojo vsemogočnost s stvarjenjem, svojo modrost z vladanjem stvarstva, svojo ljubeznivo usmiljenje pa nam je pokazal s svojim učlovečenjem … Koliko si torej vredna moja duša, da te pride iskat sam Bog v človeški naravi! Kako imeniten si človek, da je sam Božji Sin stopil v tvoje sorodstvo!“

Milost, moč in blagoslov božičnega dogodka naj se razlijejo na vas, in ostanejo nad vami vse leto 2012!

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...