Za komunikacije skoraj 100 evrov mesečno
Politika | 15.12.2011, 15:42 Petra Stopar
Agencija za pošto in elektronske komunikacije je opravila raziskavo o mesečnih izdatkih gospodinjstev za storitve elektronskih komunikacij. Iz raziskave izhaja, da so slovenska gospodinjstva oktobra za spletne, telefonske in podobne storitve v povprečju namenila skoraj 100 evrov. Kar 48 odstotkov anketirancev meni, da so njihovi stroški za mobilno telefonijo previsoki.
V anketi Apeka so sodelovale 503 polnoletne osebe, ki so znotraj gospodinjstva odgovorne za odločitve, povezane s storitvami elektronskih komunikacij. Sodeč po njihovih odgovorih so gospodinjstva za omenjene storitve oktobra porabila v povprečju po 96 evrov.
Od tega so največ, skoraj 51 evrov, morali odšteti za mobilno telefonijo, dobrih 45 pa za fiksno telefonijo, dostop do spleta in televizijo. Toda za večino, kar tri četrtine gospodinjstev, previsoki mesečni stroški še niso razlog, da bi prekinila naročniško razmerje za storitve fiksne telefonije, interneta in televizije.
Analogni telefonski priključek uporablja 56 odstotkov anketirancev, 21 odstotkov IP-priključek, 17 odstotkov pa ISDN. Glede mobilne telefonije raziskava ugotavlja, da ima 28 odstotkov gospodinjstev dva mobitela, 23 odstotkov jih ima le en aparat, 21 odstotkov gospodinjstev jih premore tri mobilne telefone, redka pa so gospodinjstva s štirimi ali več mobilnimi telefoni. Brez teh aparatov so 4 odstotki. Največ pri teh storitvah sodeč po Apekovi raziskavi zasluži operater Telekom Slovenije z blagovno znamko Mobitel, ki mu sledita Simobil (38 odstotkov) in Tušmobil (10 odstotkov).
Kabelsko televizijo uporablja 61 odstotkov gospodinjstev, sledi IP-televizija (19 odstotkov), televizija s prizemnim sprejemom (13 odstotkov) ter satelitska televizija (osem odstotkov). Tudi med ponudniki televizije je v ospredju Telekom z blagovno znamko Siol, tesno za njim je Telemach, medtem ko je T-2 na tretjem mestu.