Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Petra StoparPetra Stopar
Sestava DZ (foto: DVK)
Sestava DZ

Kdo v koalicijo, kdo v opozicijo?

Politika | 09.12.2011, 12:49 Petra Stopar

Povolilni teden v slovenskem političnem prostoru mineva v znamenju neformalnih pogovorov o sestavi vlade. Predsedniki strank, ki so bile izvoljene v Državni zbor, se strinjajo, da Slovenija v času krize potrebuje močno vlado in so pripravljeni pri iskanju rešitev sodelovati s predsednikom Pozitivne Slovenije Zoranom Jankovićem. Ta se je o sestavi koalicije že pogovarjal z SD, DeSUS-om in Listo Gregorja Viranta, trenutno pa se sestaja s predsednico NSi Ljudmilo Novak.

Predsedniki strank so pripravljeni sodelovati pri iskanju rešitev iz krize z Jankovićem, veliko bolj zadržani pa so glede vstopa v koalicijo z njim. Novakova je že predvčerajšnjim potrdila, da NSi v koalicijo najbrž ne bo šla, „pač pa bomo konstruktivna opozicija. V primeru, da bi pa bila pretežno pomladna koalicija, pa bi bili seveda pripravljeni stopiti v vlado“.

V koalicijo ne namerava tudi SLS, saj se z Jankovićem ne strinja predvsem o dvigu DDV-ja in v razumevanju davčnih oaz. Bo pa šel predsednik Radovan Žerjav v ponedeljek kljub temu na sestanek na magistrat, „da mu zagotovim, da bo drža, ki jo je stranka imela v preteklem mandatu, torej konstruktivna drža, tudi v tem mandatu, da bomo vsekakor sodelovali, in to konstruktivno, pri vseh teh ključnih projektih, o katerih govori tudi sam gospod Janković. Govorimo o interventnem zakonu, pokojninski in zdravstveni reformi in najbrž se bo tekom mandata še kaj pojavilo“. Namige, da naj bi se s Pahorjem in Virantom dogovarjali, da gredo v vlado vsi trije ali pa nobeden, Žerjav zavrača.

Zaradi nestrinjanja o prostoru pogovora pa se včeraj nista uspela sestati Janković in predsednik SDS-a Janez Janša; slednji bo zagotovo v opoziciji.

O tem, ali bo SD vstopila v koalicijo ali ne, bo odločala ocena, ali bo lahko sooblikovala politiko, je v sinočnji oddaji Pogledi Slovenije dejal Borut Pahor. Glede Jankovićeve vloge kot najverjetnejšega premierja je ponovil svoje stališče, da država ni podjetje in da so v državi nekateri sistemi, ki morajo ostati avtonomni ter se vanje predsednik vlade ne sme vmešavati.

Zamegljena tudi ostaja odločitev DeSUS-a, saj po torkovem sestanku o konkretni vsebini ni bilo veliko znanega, razen tega, da je stranki uspelo z Jankovićevo ekipo zbližati stališča glede pokojninske reforme.

Publicist Ivan Puc je za tednik Reporter zapisal, da bosta v opoziciji SDS in NSi, verjetno tudi SLS. O Virantu pa pravi, da je ves čas dajal vedeti, da se vidi le v izvršni oblasti, kar bi bilo le še nadaljevanje njegove „politične levitve“ in „oddaljitve od Janše, kar mu bo v dvopolnem političnem prostoru prineslo težko premostljive težave“. Kar ima Slovenija zagotovljenega, je, tako Puc, „trdna in prekaljena opozicija, saj ne pričakujemo, da bi drugi poraz predsednika SDS v zadnjih dobrih treh letih stranki prinesel velike pretrese“.

Predsednik odbora SDS za razvoj Žiga Turk pa je v pogovoru za MMC portal povedal, da bi bila za Slovenijo najboljša koalicija SDS-a, SD-ja, Liste Gregorja Viranta in NSi-ja. Kot dodaja, je ta skupina na volitvah "dobila večino, ni pa SDS tudi relativna zmagovalka".

Politika
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...