Sodniška oprema
Dan odvetniške pravne pomoči "pro bono"
| 19.12.2011, 16:00
Slovenski odvetniki danes nudijo brezplačno pomoč. V akciji jih sodeluje 613, svoje pisarne pa so odprli predvsem za tiste, ki odvetniške storitve najbolj potrebujejo, a si jih zaradi pomanjkanja denarja ne morejo privoščiti.
Za odvetniške storitve velja prepričanje, da niso prav poceni. Ko smo poklicali člana upravnega odbora odvetniške zbornice Andreja Razdriha nam je pojasnil, da so odvisne od vrednosti spora in od trajanja postopka. "Tako so lahko stroški od 500 do 15.000 evrov," je dejal. Tudi svetovanje odvetniki zaračunajo različno. Po Razdrihovih besedah je to "od časa odvisno. Če ste namreč pri odvetniku dve uri in pregledate vse premoženje, je to ena stvar, druga stvar pa je, če se le pozanimate, ali bo vaša stvar zastarala ali ne. Tako da ocenjujem, da svetovanje stane od 20 do 100 evrov."
Danes odvetniki nudijo pravno pomoč "pro bono" vsem, ki jih obiskujejo v pisarnah ali jim telefonirajo. Prednost imajo socialno šibkejši. Ker gre za prvo takšno akcijo, je o tem, ali je dosegla svoj namen, še težko govoriti. Po njej bodo opravili temeljito analizo, a Razdrih sam ocenjuje, da je odziv precejšen. "Mislim, da so nasveti v glavnem skoncentrirani okoli tako imenovanega klasičnega prava, to pomeni družinsko področje, splošno civilno področje, izvršbe, dedovanje …" Razdrih je opozoril, da odvetniške pomoči "pro bono" ne smemo enačiti s tisto, ki jo določa zakon o brezplačni pravni pomoči. To opravljajo odvetniki in tudi notarji, ki se prostovoljno uvrstijo na seznam zagovornikov po uradni dolžnosti in ki jih za izvajanje brezplačne pravne pomoči določi sodišče. V tem primeru so upravičeni do nagrade in povračila stroškov iz državnega proračuna. "Brezplačna pravna pomoč od države v resnici ni brezplačna, ker jo seveda plačamo davkoplačevalci. To, kar smo mi prav zaradi distinkcij poimenovali odvetniška pravna pomoč 'pro bono' je pa zares brezplačna in je naše prostovoljno delo v korist skupnosti," je še dodal.
Zakaj odvetniška pravna pomoč "pro bono" prav danes? 19. decembra 1918 je bila ustanovljena nacionalna odvetniška zbornica. Obletnico so tako želeli zaznamovati delovno in koristno, pri tem so imeli pred očmi tudi kodeks odvetniške poklicne etike, ki med drugim določa tudi, da sta zastopanje in obramba socialno šibkih običajna in častna naloga odvetnikov pri opravljanju poklica.