Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
Sebastjan Erlah (foto: ARO)
Sebastjan Erlah

Od petka do petka: 4. - 11. november 2011

| 13.11.2011, 06:43 Matjaž Merljak

Teden, ki je za nami so zaznamovali predvsem zahvalna nedelja, pozdrav papeža Benedikta XVI romarjem iz Šmartnega pri Tuhinju, predvolilno dogajanje in pa ponovni pozivi k sprejemu interventnega zakona, ki bi pripomogel k ublažitvi javnofinančnih razmer v državi.

CERKVENE NOVICE

Papež Benedikt XVI. je v opoldanskem nagovoru prejšnjo nedeljo v Vatikanu nadaljeval z oznanilom vere in upanja na večno življenje, ki ga je začel pri splošni avdienci po prazniku vseh svetih. Spomnil je, da se ravno v pojmovanju življenja po smrti razlikujejo verni in neverni ljudje, oz. Tisti, ki upajo in ljudje, ki so brez upanja. Po nagovoru in molitvi angelovega čaščenja ter blagoslovu je med drugim pozdravil tudi slovenske vernike iz Šmartnega pri Tuhinju. „Lepo pozdravljam slovenske vernike iz Šmartnega v Tuhinju! Naj vas to vaše romanje okrepi, da boste prinašali v svoje okolje močno luč vere in krščanske ljubezni in boste tako vedno pripravljeni na srečanje z nebeškim Ženinom. Naj bo z vami moj blagoslov,“ je dejal papež. Ko je spregovoril v slovenščini, je nad množico radostno zaplapolala velika slovenska zastava.

V Cerkvi na Slovenskem prvo nedeljo po prazniku vseh svetih obhajamo zahvalno nedeljo. Škofje ordinariji so tudi letos na vernike naslovili pisma, v katerih so se jim zahvalili za podporo, Bogu pa za življenje in številne druge prejete darove. Škofje so se posebej zahvalili sodelavcem na škofijski ravni, vernikom v župnijah ter vsem ljudem dobre volje, ki sooblikujejo življenje in poslanstvo Cerkve na lokalnem nivoju. Poudarili so, da je zahvala potreben in nepogrešljiv odziv na prejete materialne in nematerialne dobrine ter povabili h gojitvi kulture hvaležnosti v naših medsebojnih odnosih.

V župniji Sodražica so se pred tednom dni s hvaležnostjo spomnili pokojnega škofa Stanislava Leniča. Lenič je bil namreč v Sodražici 9 let župnik. Ob stoletnici njegovega rojstva in 20-letnici smrti so obhajali slovesno sveto mašo v župnijski cerkvi sv. Marije Magdalene. Daroval jo je ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik ob somaševanju domačega župnika prodekana Franca Bizjaka in drugih duhovnikov. Škof Jamnik je dejal, da je bil škof Lenič »dober kot kruh«. Pokojnega škofa so se spomnili tudi rojaki v župniji Cerklje ob Krki, kjer so pripravili misijon, ki so ga vodili bratje kapucini. Zaključili so ga s slovesno sveto mašo, ki jo je daroval novomeški škof Andrej Glavan. To je bil obenem tudi vrh Leničevega leta, ki ga bo župnija sklenila 4. januarja ob obletnici smrti svojega rojaka.

POLITIČNI PARKET

Smo sredi volilne kampanje pred predčasnimi volitvami, ki bodo 4. decembra. Po zadnjih podatkih bomo lahko izbirali med 21 strankami. V vseh osmih volilnih enotah bodo nastopile vse sedanje parlamentarne stranke, zunajparlamentarne Nova Slovenija, Demokratična stranka dela, Stranka enakih možnosti, SMS – Zeleni in Zeleni Slovenije ter novoustanovljene stranke Pozitivna Slovenija, Lista Gregorja Viranta, Stranka za trajnostni razvoj Slovenije in Gibanje za Slovenije. V posameznih volilnih enotah bodo kandidirale še Stranka Stara pravda - stranka prava, Stranka slovenskega naroda, Naprej Slovenija in Stranka Humana Slovenija, na volitve odhaja tudi stranka Akacije. Znan pa je že prvi zmagovalec predčasnih volitev, to je predstavnik italijanske manjšine Roberto Battelli. Predstavnik madžarske manjšine Lazslo Gönc pa bo imel protikandidata Dušana Orbana. Predsedniki strank se ne bodo neposredno spopadli med seboj. Kandidirajo namreč v različnih okrajih. Kljub temu pa bomo priča nekaterim zanimivim dvobojem. Predsednik SDS Janez Janša se bo praktično brez vidnega konkurenta za glasove volivcev potegoval v Grosupljem. Prav tako se bodo brez resnega konkurenta za glasove potegovali predsedniki strank SD Borut Pahor v Novi Gorici, Gregor Golobič (Zares) v Zagorju in Karel Erjavec (DeSUS), ki bo tokrat srečo preizkusil v Žalcu. Zanimiv dvoboj se obeta v Domžalah, kjer se bosta udarila predsednica NSi Ljudmila Novak, ki sicer kandidira tudi v Ribnici, ter predsednik Virantove liste Gregor Virant. V Murski Soboti bo kandidiral predsednik SLS Radovan Žerjav, konkurenco pa mu bo delal minister za kmetijstvo Dejan Židan (SD). Vroče bo v Ljubljani Center. Tu bosta kandidirala dva predsednika strank, vendar ne v istem okraju. Katarina Kresal (LDS) se bo v Šiški udarila z močnim nasprotnikom iz vrst SDS Žigom Turkom, Zoran Janković (Pozitivna Slovenija) pa bo kandidiral v Ljubljani Vič – Rudnik. Prvak SNS Zmago Jelinčič bo kandidiral v Slovenj Gradcu in Radljah ob Dravi, v Slovenj Gradcu pa mu bo poskusil konkurirati predsednik Trajnostnega razvoja Slovenije Matjaž Hanžek.

Ker se kristjan pogostno znajde pred dilemo, kaj je prav in kaj ne, zaradi negotovosti in zmede v današnjem času, smo o vrednotah, ki bi jih moral zagovarjati politik, med drugim spregovorili z duhovnikom Bogdanom Vidmarjem. Ta je za naš radio izpostavil zlasti da je „Eden od razlogov je morda to, da v politiki pogosto govorimo o kompromisu. Tukaj se postavi vprašanje, do kje se lahko gremo kompromise, ali pa so neke vrednote, kjer pa pogajanja ne more biti, dialoga ni. Ne v tem smislu, da se kristjani v politiki ne bi znali o teh vrednotah pogovarjati, ampak da se znajo teh vrednot držati tudi za ceno izstopa iz vlade,“ pri tem pa posebej poudaril vrednoto spoštovanja življenja od njegovega spočetja do naravne smrti.

Vlada znova poslance poziva, naj sprejmejo interventni zakon. Ta bi z rezom ublažil ostre javnofinančne razmere. Vlada se je za to odločila, kljub temu da je predlog enkrat že obtičal v kolesju državnega zbora. Premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle takole pojasnjuje vzroke za nujnost sprejetja interventnega zakona. „V zadnjih dneh se stvari na finančnih trgih, zlasti zaradi Italije in tudi zaradi nerešenega problema Grčije in zaradi drugih problemov, ki se pojavljajo zlasti zaradi manjšega političnega voditeljstva reguliranja krize v evru, kot ga je bilo pričakovati, so se svetovne borze, svetovni trgi odzvali precej dramatično.“Kot je dodal, so mogoče tudi spremembe, a ne prevelike, saj tako spet ne bi dosegli nič. O zakonu so pripravljeni razpravljati v strankah Zares, SD, SDS in SLS, vendar le, če bo zakon predhodno usklajen s socialnimi partnerji. V DeSUS-u in LDS-u pa menijo, da predvolilni čas ni primeren za obravnavo tako pomembnega zakona. Podobno stališče imajo tudi v SNS-u.

Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja je medtem odločilo, da bi pod določenimi pogoji pristali na sprejetje zakona o interventnih ukrepih za prihodnje leto. Za to pa postavljajo pogoj, da se horizontalno in vertikalno napredovanje ne zamrzne. Želijo tudi zagotovilo iz politike, da bo dogovor spoštovala. Tega naj bi podpisale aktualne parlamentarne stranke, ki bodo zakon v državnem zboru sprejemale. Tudi stranke, ki bodo v državni zbor prišle šele po volitvah, pa naj javno povedo, da bodo dogovor spoštovale, če bodo v vladi.
Medtem je vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Dušan Miščević sporočil, da odstopa s položaja. V odstopni izjavi se sklicuje na izjavo člana pogajalske skupine Janeza Posedija, da pod nobenim pogojem ne pristajajo na interventni zakon.
Slovensko štiričlansko odvetniško skupino za arbitražo o meji s Hrvaško naj bi vodil Francoz Allain Pellet, je poročala TV Slovenija. V skupini bodo tudi slovenska pravnica Vasilka Sancin, Anglež Michael Wood in Američan Rodman Bundy. Za arbitra je Slovenija sicer že imenovala Jerneja Sekolca, Hrvaška pa Budislava Vukasa. Poleg njiju bosta državi preostale tri arbitre izbrali s seznama Evropske komisije.

DRUŽBA

V minulem tednu se je končala mednarodna znanstvena konferenca o možnostih in pomenu sprave, ki jo je gostila Slovenija. Na konferenci so nastopili številni domači in tuji strokovnjaki. Med njimi tudi predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj in predsednik Evropske akademije znanosti iz Salzburga Felix Unger. Med drugim je predaval tudi Janez Juhant, ki je za Radio Vatikan povedal, da je potrebno za spravo tudi nekaj žrtvovati. „Danes je ravno ta problem, da poskušamo žrtvovanje naprtiti zgolj nekaterim. Tudi različni totalitarni sistemi so počeli tako, da so žrtvovali toliko in toliko ljudi, da bi družba živela bolje. To enostavno ni mogoče. Ni mogoče žrtvovati samo drugih, ampak se moramo vsi zavzemati za to, da bi bila družba bolj človeška.“ Konferenca je potekala pri Svetem Jožefu pri Celju in na Teološki fakulteti v Ljubljani.

Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine, ki pod svojim okriljem združuje kar 38 občin osrednje Slovenije in več kot 300 članov, je začelo z dobrodelno akcijo zbiranja denarja za nakup novega kombiniranega vozila za prevoz invalidov. Vozilo bo prispevalo k bolj kakovostnemu življenju ljudi, ki jim je usoda tako ali drugače namenila življenje v vozičku. Predsednik društva Gregor Gračner pojasnjuje: „Če seveda oseba ni mobilna, se ne more vključevati v nobene zadeve. Da ne govorimo o obisku zdravnika, do lekarne...“ Eno takšno vozilo stane od 25 tisoč evrov naprej. Če želite pomagati Društvu paraplegikov ljubljanske pokrajine, imajo zato odprt poseben račun. Dobrodelno akcijo bi radi izpeljali do konca junija prihodnje leto.

ŠPORT

Novi selektor slovenske nogometne reprezentance Slaviša Stojanović je objavil seznam za prijateljsko tekmo z ZDA, ki bo 15. novembra v Stožicah. Med povabljenimi tokrat ni Milivoja Novakovića, Roberta Korena in Aleksandra Radosavljevića, zato pa bodo zraven Dejan Lazarević, Aleš Mertelj in povratnik Darijan Matić.

Mlada slovenska nogometna reprezentanca je v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2013 navdušila več kot 2.000 gledalcev v Novi Gorici in Litvo premagala z 2:0. Zadela sta Robert Berić in Dejan Lazarević, oba v prvem polčasu. Zmaga bi bila lahko še višja, vendar je Slovenija v drugem polčasu zapravila kar nekaj priložnosti.
Rokometašice Krima Mercatorja v 6. krogu evropske Lige prvakinj v nedeljo doma čaka težak tekmec - Larvik, evropske klubske prvakinje. Viborg, Krim in Larvik imajo v skupini B po šest točk. Krim za zanesljivo napredovanje v drugi del tekmovanja v Stožicah potrebuje zmago, pri tem pa računa tudi na bučno podporo navijačev.

Slovenski plavalki Špela Perše in Tjaša Vozel sta se v četrtek povzpeli na najvišjo stopničko na VN Srbije v plavanju. Vozlova je bila z 31,91 najboljša na 50 prsno, Peršetova pa z 2:24,49 na 200 delfin. Tekmovanje bo trajalo do nedelje.

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.