Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Volitve 2011: Stranke in liste o pravni državi

| 01.12.2011, 07:10 Petra Stopar

Pojem 'pravna država' je volilni kampanji velikokrat izgovorjen s strani strank in list, ki se potegujejo za vstop v parlament. Kaj natanko razumejo pod to besedo, pa objavljamo v nadaljevanju.

Naj uvodoma povzamemo, da vse stranke in liste, ki so poslale odgovore, o pravni državi v prvi vrsti poudarjajo, da to pomeni enakost vseh pred zakonom.

Če preberemo podrobnosti, pa na Listi Zorana Jankovića pravijo še, da pravna država temelji na vladavini zakona in prava ter striktni ločenosti pravosodne oblasti od zakonodajne in izvršne. Za Demokratično stranko upokojencev pravna država pomeni, da se vsi, posamezniki, organizacije in tudi državni organi ravnamo po zakonu. Pravna država deluje le, če imamo neodvisno in učinkovito sodstvo. Za Zares – Liberalno socialne je pravna država tista, v kateri je državljanom zagotovljena enakopravna obravnava s stani državnih organov in uresničevanje njihov pravic v razumnem roku, na pomen tega roka pa opozarjajo tudi Socialni demokrati. Po njihovih besedah lahko o pravni državi govorimo, ko njeni organi delujejo do vseh kategorij prebivalstva in do posameznikov na enak način, ne glede na njihov materialni položaj ali druge osebnostne okoliščine. V pravni državi pravila veljajo za vse enako, so kratki in jedrnati v LDS-u, medtem ko v Slovenski nacionalni stranki ocenjujejo stanje, kakršno je. Kot pravijo, Ustava v 2. členu določa, da je Republika Slovenija pravna in socialna država. To, da ni pravna, je po oceni SNS-a žal neizpodbitno dejstvo, saj je vsakodnevno več kot očitno, da pravila in zakoni ne veljajo za vse enako. Ugotavljajo, da je vse odvisno od tega, kdo si in čigav si ter koliko pogovornega materiala imaš pod palcem. Treba je vzpostaviti nov red, ki bi onemogočal vpliv posameznikov in posameznih skupin vplivnežev, še meni SNS.

Tudi v pomladnih strankah ugotavljajo, da pravna država kljub ustavnim določilom v praksi v zadnjem času ne deluje. V SDS-u tako menijo, da se poleg korektnega izvajanja v praksi učinkovitost pravne države zrcali v številu sodnih zaostankov, dostopnosti do brezplačne pravne pomoči tistim državljanom, ki si je drugače ne morejo privoščiti in zmanjšanju stroškov sodnih postopkov. Da bi se zagotovila večja nepristranskost in kakovost dela sodne veje oblasti, bo po mnenju SDS-a poleg ostalih ukrepov potrebna uvedba poskusnega mandata sodnikov, ukinitev trajnega mandata sodnikov in sprememba volitev sodnikov in sestave Sodnega sveta. Za spremembe, ki bi povečale učinkovitost in odzivnost slovenskega sodstva, se zavzemajo tudi v SLS-u. Stranke ne preseneča, da se je v Sloveniji zelo zmanjšalo zaupanje v pravno državo, v pravno delovanje naših inštitucij in celo v pravosodje, saj vsak dan znova gledamo, kako veliki goljufi uidejo roki pravice, kurji tatovi pa polnijo zapore. Po besedah Nove Slovenije pravna država v zadnjem času ni delovala, saj instituciji UKV in ATVP leta nista sankcionirali prikritih parkirišč delnic, monopolnih prevzemov itd., omogočili pa sta tajkunizacijo Slovenije, številne zlorabe in na koncu povzročili katastrofalno stanje z posledicami za banke, gospodarstvo in davkoplačevalce.

Temu, da danes pravna država deluje v korist partikularnih interesov, ki javno dobro izkoriščajo za lastno okoriščanje, želijo v SMS – ZELENIH narediti konec, zato so, kot nadaljujejo, prava alternativa obstoječim političnim strankam, ki so dopustile oz. sodelovale pri ugrabitvi države in njenih organov. Pri tem navajajo primer RTV Slovenije, ki da neenakopravno obravnava subjekte na soočenjih, po meri botrov iz ozadja. V Stranki za trajnostni razvoj Slovenije so prepričani, da je osnovni problem RS preobloženost zakonodaje, ki je postala nepregledna celo za pravne strokovnjake, kar po eni strani dopušča izigravanje zakonov, po drugi strani pa onemogoča delovanje načela enakosti pred zakonom. Zato zahtevajo pregled in poenotenje zakonodaje ter dosledno varstvo enakosti vseh pred zakoni. V stranki Naprej Slovenija so zapisali: Ker Slovenija ni demokratična država, zato tudi ni pravna in so potrebne temeljite ustavne spremembe za uveljavitev demokracije, iz katere sledi pravna varnost - pošteno in pravično sojenje. Stranka enakih možnosti za vse pa je jasna: Enake možnosti za vse. Enako branje zakonov za vse.

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...