SDS za začasno 10-odstotno znižanje funkcionarskih plač
Politika | 14.11.2011, 16:55 Petra Stopar
Potem ko je minuli teden postalo jasno, da predlagani vladni zakon o interventnih ukrepih nima potrebne podpore za obravnavo v Državnem zboru, je SDS razkrila svoj predlog za krpanje javnofinančne luknje. Usmerjen je predvsem v znižanje plač funkcionarjev, in sicer v višini 10 odstotkov. Po besedah predsednika SDS Janeza Janše je to prvi korak, kjer gre predvsem za zgled. Predvolilni čas je po njegovem treba izkoristiti za pogovore, druge rešitve pa bi sledile po volitvah.
1. januarja prihodnje leto se nekateri proračunski izdatki bistveno povečajo, napoveduje prvak SDS-a: „Ne gre samo za plače v javnem sektorju, gre tudi za zakonske spremembe na področju socialnih transferov. Luknja, ki se obeta, je po nekaterih podatkih med 400 in 500 milijoni, ne samo 300.“
Stranka predlaga rešitve v več korakih, za njih pa je potrebno soglasje socialnih partnerjev, poudarja Janša. Za zgled so že danes v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o začasnem znižanju plač funkcionarjev. „Predlagamo namreč, da iz tega paketa zamrznitev, ki ga je predlagala vlada in ki mu nekateri sindikati nasprotujejo, izločimo vprašanje funkcionarskih plač in da funkcionarske plače od 1. januarja naslednjega leta pa do sprejetja rebalansa proračuna za naslednje leto ne samo zamrznemo, ampak jih znižamo za 10 odstotkov.“
Tu ne bo šlo za "drobiž", ki bo prihranjen, ampak za "milijone", pravi Janša. Ni pa to glavni prispevek, k temu, kar je treba storiti, opozarja. V drugem koraku je po njegovem treba resno obravnavati zahteve sindikatov, zato stranka prihodnji teden organizira okroglo mizo, na katero je povabila reprezentativne sindikate in vse stranke, ki se potegujejo za naklonjenost volivcev na volitvah. „Vlada in politika v celoti, tudi mi bomo prispevali svoj delež, je dolžna predstaviti svoje poglede za naprej, ali pa če hočete celovito sliko, ki jo zahtevajo, sindikati pa so dolžni povedati, kje vzeti, če zahtevajo, da se nekam da.“
In tretji korak? Politika, ki bo na volitvah dobila zaupanje ljudi, bo morala poskrbeti za čimprejšnjo sestavo parlamenta in začetek socialnega dialoga o interventnih ukrepih. Časa za dosego dogovora bo po Janševih besedah malo, največ dva tedna.
Po napovedih Janše bo morala nova vlada hkrati z rebalansom državnega proračuna predlagati še vrsto drugih omejitvenih zakonov za javni sektor. Pri tem ne bo šlo le za zamrznitve, ampak tudi v zmanjšanje nekaterih proračunskih postavk, dodaja, saj denarja enostavno ne bo.