Štefan IskraŠtefan Iskra
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Dominko, Jančič, Nežmah, Bašič Hrvatin (foto: ARO)
Dominko, Jančič, Nežmah, Bašič Hrvatin

Bomo dočakali predsednikov puč?

Politika | 01.12.2011, 11:28 Tanja Dominko

V oddaji Pogovor o smo v sredo, 30. novembra, govorili o predvolilni kampanji, predvsem v luči poročanja medijev in nekaterih zgodb, ki so v tem času prišle v javnost. V studiu smo gostili medijsko strokovnjakinjo dr. Sandro Bašič Hrvatin in dve novinarski imeni, dr. Bernarda Nežmaha in Petra Jančiča.

Sogovorniki so menili, da je za nami mandat ene najbolj neposrečenih vlad, ko so bile obljube mnogo večje od dejanj, razočaranje med ljudmi pa neznansko veliko. Strinjali so se, da smo v tem času priča ne le krizi v gospodarstvu, pač pa tudi krizi nasploh. Kritični so bili tako do vladnega mandata, ki se izteka, kot tudi do sedme sile, ki se je dostikrat znašla le v vlogi poročevalca v smislu pro et contra, ne pa v vlogi analitika. Raziskovalno novinarstvo in brskanje za zgodbami, ozadji je mnogim novinarjem tuje. Komentirali so tudi javnomnenjske raziskave, pojav novih strank in ugibanje o predsednikovi podelitvi mandata.

Javnomnenjske raziskave kreirajo javno mnenje

V tednih pred volitvami skoraj vsak dan slišimo rezultate te ali one predvolilne javnomnenjske raziskave, kar posredno javno mnenje pravzaprav ustvarja. To se zdi problematično dr. Sandri Bašič Hrvatin. „Mediji so že na nek način postavili zmagovalce in poražence. Ves čas namreč poslušamo o strankah, ki so jim javnomnenjske raziskave pokazale uvrstitev v parlament, čeprav imamo veliko število volivcev, ki bodo svoje glasove razpršili. Problem je, da s tem pogostim objavljanjem javnomnenjskih rezultatov ljudem sporočaš, da če grejo na volitve, razmišljajo o ekonomiji oddajanja glasu. Torej ali bodo oddali glas stranki, ki jo podpirajo, ali pa ga bodo dali tisti, ki ima več možnosti, da pride v parlament.“

Dr. Bernard Nežmah pa je dodal, da se teh volitev pravzaprav zelo veseli, ker je prepričan, da bodo pokazale odmik od javnomnenjskih raziskav. „Zadnje parlamentarne volitve so pokazale velik razkorak med anketami in rezultati. Mislim, da se bo zdaj zgodilo enako.“ Po njegovem mnenju je namreč pri anketiranju zelo pomembno, v katerih predelih Slovenije so opravljali ankete, ker med njimi obstajajo ekstremne razlike.

Kdo bo mandatar?

Na vprašanje, ali verjamejo ugibanjem, da bi predsednik države Danilo Türk mandat za sestavo vlade podelil tudi nekomu, ki ni relativni zmagovalec, je dr. Nežmah odgovoril, da bi bil to predsednikov puč. Peter Jančič pa upa, da bo predsednik ravnal modro. „Praviloma podeli predsednik države mandat tistemu, ki zmaga, ni pa to nujno. Jaz mislim, da bo predsednik države moral ravnati modro na ta način, da omogoči čim prejšnjo sestavo učinkovite vlade. Če bo ravnal neracionalno, ga bodo volivci prihodnje leto na predsedniških volitvah kaznovali.“ Medtem pa dr. Sandra Bašič Hrvatin meni, da je ta zgodba, to ugibanje umetno postavljeno, saj „nimamo kristalne krogle, da bi pogledali vanjo, kaj se bo zgodilo po volitvah.“

V oddaji smo govorili tudi o Virantovi listi, o Jankovičevem primeru in napadu na Janšo ter tudi o mestoma nedostojni kampanji, zlasti na področju žaljenja vernikov.

Prisluhnite celotnemu pogovoru.

Politika
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...