Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Ambulanta za osebe brez zavarovanja deluje že šesto leto

Sociala | 27.10.2011, 13:18 Petra Stopar

Kljub temu, da je pravica do osnovnih zdravstvenih storitev pravica vsakega državljana ali prebivalca, pa marsikdo nima možnosti za ureditev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Namesto tega lahko zdravstveno pomoč najde v ambulanti, ki je namenjena vsem, ki omenjenega zavarovanja nimajo. Pod okriljem Nadškofijske Karitas Maribor takšna ambulanta na Strossmayjerjevi ulici deluje že šesto leto. Ena od želja za prihodnje je možnost napotitve bolnikov na nadaljnje preglede.

Pred šestimi leti so po večletnem prostovoljnem delu s skupinami, ki so porinjene na rob družbe, na Nadškofijski Karitas Maribor spoznali, da tovrstni uporabniki, kot so brezdomci, begunci, Romi, azilanti, nenazadnje tudi delavci iz tujine in drugi, poleg socialne obravnave tudi zdravstveno pomoč. Danes v ambulanti, ki obsega laboratorij, EKG aparat, defibrilacijsko enoto in posvetovalnico prostovoljno pomaga 28 zdravnikov ter medicinska sestra in laborantka. Na novinarski konferenci ob šesti obletnici so bili tudi predstavniki ministrstev za delo in zdravje, občine, Fundacije FIHO, predstavnik ljubljanske ambulante za nezavarovane osebe.

„Vsi so se nekako strinjali, da je to zelo pomembno delo, in bili veseli, da se dobro opravlja že šest let, kajti naša ambulanta je postala stičišče tiste populacije, ki nima urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja in katerih stiske so tako zdravstvene kot tudi socialne narave. Vsako leto nas znova in znova veseli, da smo tu in da zmoremo, kar v današnjem ritmu, prežetem s t.i. globalno recesijo, pravzaprav sploh ni lahko,“ je dejal predsednik mariborske Karitas Branko Maček.

Letos je zdravstvene storitve potrebovalo že skoraj 300 bolnikov, od tega 153 moških, 104 ženske in 38 otrok, navaja predsednik in si želi, da bi lahko pacienti v ambulanti lahko dobili tudi napotnice, za kar stroške nadaljnjega zdravljenja bi poravnalo ministrstvo. „Da bodo tako lahko vedeli, kje se dobi napotnica, če niso zavarovani, kajti tu so tujci, Romi, brezdomci, izbrisani in drugi, ki si zaradi različnih vzrokov ne morejo urediti obveznega zdravstvenega zavarovanja.“

Sicer pa kot je za naš radio že pred časom povedal Boštjan Cvetič, ambulanto letno obišče med 400 in 500 ljudi, med njimi pa se po njegovih besedah pojavljajo nekatere nove skupine, o katerih pred šestimi leti niso niti razmišljali. V zadnjem času namreč prihajajo tudi samostojni podjetniki, ki ne morejo več plačevati prispevkov, tako da je spekter uporabnikov vedno širši, pojasnjuje Cvetič.

Kot je že lani ob peti obletnici dejal vodja ambulante dr. Ratomir Ranđelović, se je zamisel „prvič pojavila že v letu 1998, ko je bilo znotraj različnih programov, ki potekajo pod streho mariborske Karitas, predvsem pa ob ustanovitvi sprejemališča za brezdomce ugotovljeno in s strani številnih prosilcev ter uporabnikov jasno izpričano, da je v Mariboru tovrstna ambulanta nedvomno potrebna“.

Ambulanta deluje vse leto, tudi med počitnicami in v času dopustov, za kar se Maček zahvaljuje tako sodelavcem kot donatorjem in sponzorjem ter ljudem, ki so pripravljeni darovati.

Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...