Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Petra StoparPetra Stopar
Beatifikacija Drinskih mučenk (foto: Alen Salihović)
Beatifikacija Drinskih mučenk

Zahvalna maša za beatifikacijo Drinskih mučenk v Sloveniji

Cerkev na Slovenskem | 17.10.2011, 14:53 Mateja Feltrin Novljan

V Žužemberku bo v soboto, 22. oktobra, ob 10. uri zahvalna maša za beatifikacijo drinskih mučenk. Somaševanje škofov in duhovnikov bo vodil kardinal dr. Franc Rode.

Ob 9. uri bo molitvena ura in predstavitev mučenk slovenskega rodu s. Krizine Bojanc in s. Antonije Fabjan, pri maši pa bodo peli združeni zbori žužemberške dekanije. Slovesnosti se bodo udeležile tudi predstavnice redovne družbe hčera Božje ljubezni s Hrvaške in iz Bosne in Hercegovine, iz katere so izhajale mučenke.

Razglasitev drinskih mučenk za blažene

Razglasitev drinskih mučenk za blažene je v športni dvorani Zetra v Sarajevu v Bosni in Hercegovini potekala v soboto, 24. septembra 2011. Slovesnosti, ki jo je vodil prefekt Kongregacije za zadeve svetnikov kardinal Angelo Amato, se je poleg novomeškega škofa Andreja Glavana in celjskega škofa Stanislava Lipovška udeležilo več deset duhovnikov in približno 700 romarjev iz Slovenije. God bl. drinskih mučenk bodo v novomeški škofiji obhajali 15. decembra.

Drinske mučenke

Papež Benedikt XVI. je podpisal odlok o razglasitvi Božjih služabnic drinskih mučenk za blažene, ker so utrpele smrt zaradi sovraštva do katoliške vere (in odium fidei). Drinske mučenke so bile redovnice iz družbe hčera Božje ljubezni: s. Marija Julija (rojena Kata Ivanišević), s. Marija Bernadeta (rojena Terezija Banja), s. Marija Krizina (rojena Jožefa Bojanc), s. Marija Antonija (rojena Jožefa Fabjan) in s. Marija Berchmana (rojena Carolina Anna Leidenix). Med njimi sta bili tudi slovenski redovnici iz današnje novomeške škofije: s. Krizina (Jožefa) Bojanc iz župnije Šmarjeta in s. Antonija (Jožefa) Fabjan iz župnije Hinje.

Redovnice so požrtvovalno negovale bolnike in velikodušno skrbele za otroke različnih ver in narodnosti v državnem Otroškem domu na Palah v Bosni in Hercegovini. Četniki so jih 11. decembra 1941 nasilno odvedli s Pal v smeri Goražda. Pot v snegu in mrazu je trajala štiri dni. V večernih urah 15. decembra so v vojašnico v Goraždu, kjer so bile zaprte v drugem nadstropju, vdrli pijani četniki z namenom, da bi jih onečastili. Štiri izmed njih so skočile skozi okno, nato pa so jih vojaki z noži pokončali in jih vrgli v reko Drino. S. Berchmano, ki zaradi starosti ni zdržala naporne poti do Goražda, so po vsej verjetnosti 23. decembra 1941 ubili v Sjetlini.

Cerkev na Slovenskem
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...