33 čilskih rudarjev leto dni potem ...
Svet | 05.08.2011, 14:32 Marta Jerebič
Mineva leto dni od nesreče, v kateri je 33 čilskih rudarjev 69 dni ostalo ujetih 700 metrov pod zemljo. Drama se je srečno končala 13. oktobra, ko so jih reševalci z najsodobnejšo tehnologijo rešili iz ujetništva v rudniku zlata in bakra San Jose na severu Čila. Rudarji so takrat postali zvezde, a na njihov račun sedaj v glavnem služijo drugi. Nekateri imajo še sedaj motnje spanca.
Rudarjem, starim od 19 do 63 let, je po 17 dnevih ujetništva uspelo na površje poslati sporočilo, da so živi. Reševalci so jih po 69 dneh uspeli rešiti s pomočjo posebne kapsule.
Dramatično reševanje, ki je trajalo 22 ur, so prenašale vse svetovne televizije. Rudarji so takoj postali mednarodne zvezde. Skupaj ali ločeno so prepotovali več kot 14 držav, eden od njih je pretekel newyorški maraton, britanski časnik Times pa jih je razglasil za ekipo leta. Hollywood je nedavno odkupil pravice za snemanje filma o njihovi drami.
A zgodba ima tudi temnejšo plat. Skoraj vsi so po rešitvi iz rudnika namreč trpeli za posttravmatskimi stresnimi motnjami, sedem od 33 rudarjev pa je po letu dni zaradi motenega spanca še vedno na bolniškem dopustu. Ostali živijo bolj ali manj normalno življenje, vendar jih je večina še vedno brez stalne zaposlitve. Živijo od donacij. Kot poroča Reuters nekateri na trgih prodajajo sadje in zelenjavo, da se preživijo, drugi so se bili prisiljeni vrniti v rudarsko industrijo, saj ne znajo drugega. Obljubljenih odškodnin pa niso nikoli prejeli. „Ljudje me pogosto napačno razumejo, včasih me užalijo ljudje, ki menijo, da smo bogati, kar pa ni res.... ali ljudje, ki mislijo, da imamo od tega veliko denarja, kar tudi ni res. Drugi ljudje so obogateli na naš račun, mi pa nismo dobili niti centa,“ je dejal eden od rudarjev.
Rudarji upajo, da jim bo vlada zagotovila predčasno pokojnino, a se to zaenkrat še ni zgodilo. Ob obletnici nesreče pa se postavlja tudi vprašanje, ali je varnost v rudnikih sedaj kaj boljša. Sedanji rudarski minister zagotavlja, da se je ta povečala, kar pričujejo tudi številke, saj se je število nesreč s smrtnim izidom prepolovilo.
Sicer pa v Čilu od danes do 13. oktobra, ko se je začelo reševanje, pripravljajo več slovesnosti. Danes bodo v lokalni muzej prenesli omenjeno kapsulo, pred tem bo na kraju dogodka ekumensko bogoslužje.