SDM, slovenski romarji
Slovenci in SDM, 18. 8. 2011
Cerkev na Slovenskem | 18.08.2011, 10:07 Marta Jerebič
Voditelj Medškofijskega odbora za mladino Gregor Kunej pojasnjuje včerajšnje spopade med protestniki proti papeževemu obisku in policijo, pa tudi spopade med protestniki in romarji. Vsi slovenski romarji so dobro.
Kot je v pogovoru za naš radio pojasnil Gregor Kunej, včerajšnji izgredi na trgu Puerto de Sol svetovnega dneva mladih niso zaznamovali v taki meri, kot dobivajo odmeve iz Slovenije. „Nekako čutimo, da slovenski mediji o tem dogodku poročajo tako, kot da je šlo za vsesplošne demonstracije. Danes smo prelistali vse časopise. Gre za okoli 4 tisoč protestnikov, ki so se spustili na nekulturen način izražanja svobode govora, kjer papeža in Cerkev primerjajo z najnizkotnejšimi prispodobami. Zato je to res negativna slika za protestnike same, da so izbrali tak način izražanja svojega mnenja in stališč.“
Kot še pojasnjuje Kunej, romarji, ki so naleteli na protestnike, pravzaprav sploh niso vedeli, za kaj gre. Nekateri so bili deležni brc in pljunkov ter zasmehovanja. Vendar pa po njegovih besedah dogodek ni bil tako vidnejši in odmevnejši, kot romarji dobivajo odmeve iz Slovenije.
„Vsi Slovenci smo v redu, vsi smo dobro razpoloženi. Vsaka skrb je zaenkrat povsem odveč,“ je povedal Kunej in dodal, da imajo Slovenci nekakšno milost, saj so nastanjeni v zahodnem delu Madrida – El Escorialu, kjer bo prenočeval tudi papež.
Demonstranti so protestirali predvsem zaradi visokih stroškov papeževega obiska, zlasti v času, ko se Španija nahaja v težkem gospodarskem položaju. Organizatorji svetovnega dneva mladih so sicer že pred časom poudarili, da obisk španskih davkoplačevalcev ne bo nič stal. Več kot 70 odstotkov stroškov bodo pokrili udeleženci sami, ostalo so zbrali s sponzorji.
Ukoreninjeni v Kristusu
Pretiran odziv slovenskih medijev na demonstracije je po današnji katehezi komentiral tudi škof Jurij Bizjak:
„Pravzaprav večina mladih sploh ne ve, da je kaj bilo, tako da smo mirni. Vse poteka v najlepšem redu. Navdušenje je iz ure v uro večje. Tukaj je toliko dobrih stvari. Časopisi poročajo zelo lepo o vseh dogajanjih. Protesti dejansko med ljudmi nimajo take teže, ne po Španiji in tudi ne v Madridu,“ je dejal škof Bizjak.
Današnjo katehezo mladim je navezal na temo Ukoreninjeni v Kristusu in opisal, kaj danes zmanjšuje to ukoreninjenost: „Omenil sem kulturo porezanih rož. Kdor rožo odreže in si reče, da bo še nekaj časa lepa, se slepi in je kratkovidno. Enako velja za tistega, ki prekine s svojo vero oziroma ni v povezavi s svojimi koreninami, s presežnim. Kdor ni v povezavi – za nas konkretno s Kristusom, s Cerkvijo – lahko nekaj časa lepo deluje, potem pa se gotovo ta stvar posuši in konča. Zato sem mlade spodbudil, naj svoje korenine poganjajo tako kot na primer akacija, ki zelo globoko požene korenine, da pride do vode. To je ena najlepših primerjav, kaj pomeni biti ukoreninjen v Kristusu.“