SDM, slovenski romarji
Slovenci in SDM, 16. 8. 2011
Cerkev na Slovenskem | 16.08.2011, 15:28 Marta Jerebič
V programu Radia Ognjišče se že od prvih dni letošnjega SDM po telefonu pogovarjamo z nekaterimi slovenskimi romarji. Preberite njihove kratke utrinke.
LE BOG LAHKO ZDRUŽI RAZLIČNE NARODE
Salezijanec Marko Košnik: „V dne po škofijah smo imeli v središču Valencie polno koncertov, ogled muzejev, veliko duhovnih vsebin tudi plesa, petja in navdušenja ob dvigih zastav. V Madridu smo nastavljeni v centru, ki se imenuje Toča, prav tako pri salezijancih. V prvih dneh smo imeli večkrat priložnost videti in začutiti povezanost španskih vernikov do Marije.“
Mlad romar, ki je na SDM poromal s skupino pod vodstvom salezijancev, Tadej: „Ljudje v Španiji so zelo sproščeni, v njih ni hitenja, ne nervoze. Domačini pravijo temu TRANKILOS, kar pomeni sproščeno, umirjeno. Tudi čas je pri njih zelo relativen, če piše, da bo koncert ob 20.-ih, to ne pomeni, da se bo takrat resnično začel. Pol urna zamuda ni nič posebnega. Energija, ki jo imajo mladi iz vseh delov sveta, nam bo gotovo služila tudi v prihodnje. Naučili smo se veliko novih družabnih iger, učimo se jezikov, si izmenjujemo zastave, značke in ta mozaik izkušenj bomo z veseljem delili tudi po svojih mladinskih skupinah, med birmanci, po oratorijih in tako naprej.“
Gregor Kunej: „Kjerkoli smo, na katerem koli delu Španije, smo na vročem. Vročina pritiska in spoznavamo smisel španske fieste. Vzdušje je zelo dobro, družine nas sprejemajo z odprtimi rokami, pripravljajo čudovit program, s koncerti, evharistijo, delavnicami. Priče smo skupnemu praznovanju in vlada resnično čudovito vzdušje. Spoznavamo špansko kulturo in preko pogovorov, skupnega učenja pesmi tudi kulturo drugih narodov. V našem delu je veliko Norvežanov, Indijcev, Grkov, Arabcev, Američanov, Francozov in drugih. Torej precej kulturno mešana družba, polno energije, fantastično vzdušje povezanosti in skupnosti. Kar se tu učimo je, da je le Bog tisti, ki lahko združi različne narode.“
Romarka Tina: „Smo že močno obogateni. Družine, pri katerih smo nastanjeni, sprejemamo kot druge očete, matere, brate in sestre. Imeli smo že veliko dogodkov, od Taizejskih molitev, vsakodnevnih svetih maš, kulturnih prireditev. Nismo pozabili niti na kopanje in sončenje na peščenih plažah. Srečevanja so zelo sproščena. Vsak večer smo imeli v dnevih po škofijah v Cartageni fiesto s predstavitvijo svoje kulture. Slovenci smo naše brate in sestre iz tujine naučili plesati tudi slovensko polko.“
Tone Česen: „Vsestransko je srečanje, SDM močno doživetje. Doživljamo zelo veliko gostoljublja. Veseli in odprtih rok so nam ponudili vse, kar imajo. Deležni smo bili tudi nekaterih tradicionalnih španskih običajev, kot je na primer procesija z Marijinim kipom, nekaj povsem drugačnega od naših. Zanimivo doživetje, ki nam omogoča spoznavanje španske duše. Želimo si, da bi znali in zmogli izkušnjo, vse to kar doživljamo v Španiji, v Madridu na svetovnem dnevu mladih, prenesti domov med svoje družine in v župnije.“