Cerkev Marijinega vnebovzetja, Turnišče
Nagovori škofa Lipovška, Štumpfa in Piriha
Cerkev na Slovenskem | 15.08.2011, 11:00 Marta Jerebič
Celjski škof Stanislav Lipovšek je dopoldne mašo daroval v romarski cerkvi Marijinega obiskanja v Petrovčah, murskosoboški škof Peter Štumpf v Turnišču, koprski škof Metod Pirih pa v podružnični cerkvi Matere Božje, Tolažnice žalostnih v Logu pri Vipavi.
Celjski škof Stanislav Lipovšek je v nagovoru opozoril, da družine danes nimajo časa „ne za molitev ne za nedeljsko mašo, pa tudi drug za drugega ne. Duhovna, verska in tudi socialna kriza se kaže v rastočem številu izvenzakonskih skupnosti, zmanjkuje pa tudi moči in poguma za zvesto in trajno zakonsko skupnost .... Nekaterim se je tako stemnilo pred očmi, da spregledajo vrednost in pomen naravne zakonske zveze med možem in ženo"
Škof Lipovšek je spregovoril še o ogroženih osebah. „To so najprej otroci: še nerojeni in tudi otroci iz razbitih in nepopolnih družin. Ogroženi so starejši, onemogli in zapuščeni in še posebej brezposelni in vsi, ki trpijo zaradi neodgovornega in krivičnega poslovanja in upravljanja.“
Na koncu pa je naštel nekaj znamenj upanja, med drugim starše, ki se odločajo za večje število otrok, nato evropski kongres družin, ki bo prihodnje leto v Milanu, svetovni dan mladih, ki se jutri začenja v Madridu. Novo upanje pa po njegovih besedah budi tudi škofovska sinoda, ki bo oktobra prihodnje leto v Rimu in želi biti neke vrste revizija prehojene poti in pomoč pri iskanju odgovorov na znamenja in pereče probleme sedanjega časa.
Murskosoboški škof Peter Štumpf je v pridigi med drugim spregovoril o svetosti zakonske zveze in dejal: “Dokler boste možje in žene združevali vaša življenja v zakramentu svetega zakona, je še upanje za našo prihodnost …. Zakonska zvestoba je pogoj za srečo v družini, je pogoj za razvoj družbe in je pogoj za svetost Cerkve.“
Glede izgredov v Angliji je dejal, da so posledica propada družine in nato dodal, da jim tudi v murskosoboški škofiji ne kaže prav dobro. “Od vseh krščenih otrok v letu 2010 kar 50 odstotkov staršev živi v izvenzakonski skupnosti, 7 odstotkov je samohranilcev, 4 odstotki staršev so sklenili samo civilni zakon in samo 39 odstotkov vernikov živi v krščanskem zakonu.“
„Mnogi zvezo med moškim in žensko razumejo kot zasebno stvar, ki nikogar nič ne briga. Svoje interese postavljajo tudi nad interese države. Pri tem so jo pripravljeni goljufati, saj se pred njo registrirajo kot samohranilci, samo da prihranijo nekaj denarja. To ravnanje je proti družbeni pravičnosti in je povsem neetično,“ je opozoril škof Štumpf. Za okrepitev vere v svoji škofiji pa je na pomoč poklical sestre klarise, ki bodo spomladi prišle v Turnišče.
Koprski škof Metod Pirih je dejal, da je med prednostnimi nalogami Cerkve v njegovi škofiji to, da bi čim več njenih članov imelo trdno, globoko in osebno vero. „Zunanja pripadnost Cerkvi v zadnjih desetih letih ni bistveno upadla, a je šibka. Upadla pa je osebna vera v Boga.“
Zato poudarja, da je treba v središče dela postaviti pastoralo odraslih, delo z mladimi in družinami, skrb za dobrodelnost, solidarnost in prostovoljnost ter za ljudske pobožnosti, razločevanje duhov za spoznavanje znamenj časa ter skrb za kulturo.
Škof Pirih je vernike pozval, naj se ne sramujejo svoje vere. „Sramovati se je treba zla, tistega, kar žali Boga, kar žali človeka, zla, ki se povzroča človeku in verskim skupnostim. Zgled močne, žive in globoke vere, trdno zasidrane v Bogu, najdemo pri Mariji. Tako vero kot je imela Marija, potrebujemo tudi mi danes,“ je v nagovoru še dejal škof Pirih.
Ob prazniku Marijinega Vnebovzetja je bilo tradicionalno slovesno tudi pri kapelici Marije Snežne na Kredarici. Že včerajšnje večerne svete maše se je udeležilo veliko planincev, pravkar, ob 11.00 pa se v tem najvišjem slovenskem svetišču začenja današnja praznična slovesna sveta maša.