Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Marija Pomagaj z Brezij (foto: http://brezje.rkc.si)
Marija Pomagaj z Brezij

Romanje Romov na Brezjah

Cerkev na Slovenskem | 12.08.2011, 14:23 Marta Jerebič

V ljubljanski nadškofiji bo na praznik Marijinega vnebovzetja najbolj slovesno v narodnem svetišču Marije Pomagaj na Brezjah. Letos bo tam prvič pastoralno poskrbljeno tudi za Rome, ki so na Brezjah zbrani že od četrtka.

Na Brezjah je zbranih 500 Romov, ki, kot nam je povedal koordinator za pastoralo Romov pri SŠK, Peter Kokotec, praznik Marijinega vnebovzetja praznujejo več dni.

Ko sem se ob ognju v kampu, kjer kampirajo, pogovarjal z Romi, so rekli: „Za nas je to praznik, ki ga praznujemo več dni. Ga želimo doživeti globlje.“ Zato tudi naše dogajanje traja več dni.

Srečanja potekajo dvakrat dnevno: dopoldne in popoldne: „Skupaj pridemo v cerkev, da pozdravimo Marijo. Skupaj molimo, se učimo molit.“

V ta namen so pripravili tudi priložnostno zgibanko, ki je napisana v treh jezikih: slovenskem ter romskem jeziku dolenjsko-belokranjskega in prekmurskega narečja.

V njej so osnovne molitve. Križ, Oče naš, Zdrava Marija, Slava očetu, Sveti angel in večerna molitev. S to zgibanko, ki jo bodo vsi dobili, poskušamo skupaj moliti na molitvenih srečanjih. Romi jo bodo vzeli tudi domov in tam vsaj malo poskušali molit.“

Pastorala za Rome v teh dneh vsebuje tudi delavnice – med drugim bodo izdelali Marijino kapelico v meditativnem parku. Eden izmed večjih dogodkov pa bo sobotna procesija. In kako se Romi odzivajo na tovrstno pastoralo?

Hvaležni so, da smo skupaj z njimi. Najbolj pomembno se mi zdi to, kar velja za vsakega človeka - da človek začuti, da ga drugi človek ljubi, ima rad in sprejema,“ je še povedal koordinator za pastoralo Romov pri SŠK, Peter Kokotec.

 

Cerkev na Slovenskem
Posvečenje novomašnikov (photo: Rok Mihevc) Posvečenje novomašnikov (photo: Rok Mihevc)

Mašniški posvečenji 2025

V Sloveniji bosta ob letošnjem prazniku apostolov Petra in Pavla v duhovnika posvečena dva katoliška novomašnika - Matija Golob in Ambrož Brezovšek.