Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Julijska oddaja Gradimo odprto družbo

| 19.07.2011, 20:28 Matjaž Merljak

Gostja julijske oddaje Gradimo odprto družbo, ki jo pripravlja Jezuitska služba za begunce Slovenije (JRS), je bila strokovna sodelavka pri tej organizaciji Rebeka Balažić Tonkli. Spregovorila je o svojem delovanju kot socialna delavka.

V pogovoru, ki ga je vodil p. dr. Robin Schweiger, sta se ustavila pri obeležitvi svetovnega dneva beguncev v Sloveniji. Pri slovesnosti v Azilnem domu je namreč sodeloval tudi JRS. S pomočjo prostovoljk so izvedli plesno točko. Prostovoljke sodelujejo vse šolsko leto:

Sodelovanje s prostovoljci dejansko poteka skozi celo leto, čeprav se uradno prostovoljno delo začne z začetnim usposabljanjem v mesecu oktobru. Gre predvsem za informiranje prostovoljcev o poteku dela, dejavnostih, pravilih, ki jih je nujno upoštevati. Največ pa se potem naučijo skozi samo prostovoljno delo. Organizirano prostovoljstvo se pri nas konča s koncem šolskega leta, to je meseca junija, a se nekateri udeležujejo še julijskih aktivnosti, v kolikor potekajo. Predvsem pa je njihova pomoč potrebna v avgustu, ko se gre z ženskami in otroci na letovanje.

JRS poleg različni oblik psihosocialne pomoči v Azilnem domu in v Centru za tujce izvaja tudi projekt PATS o trgovini z ljudmi v azilnem domu. Rebeka Balažić Tonkli je o tem dejala:

Program PATS je preventivni program. Njegov namen pa je osveščanje in informiranje predvsem rizičnih skupin prosilcev in prosilk za mednarodno zaščito v RS o problematiki trgovine z ljudmi. Največkrat gre za informiranje na novo prispelih prosilcev, in sicer žensk, mladoletnic in mladoletnikov brez spremstva. Informiramo pa o nevarnostih trgovine z ljudmi, o tem kdo so trgovci z ljudmi, kdo so žrtve, na kak način nekdo zapade v trgovino z ljudmi in predvsem kake so vrste pomoči oziroma možne rešitve za samo žrtev. Že samo dejstvo, da nekdo plača velike vsote denarja za pot do želele države, ki je ponavadi ne doseže, je zame osebno trgovina z ljudmi. Ko gre za prosilke in prosilce so taki skoraj vsi primeri. Vendar pa gre pri programu PATS bolj za ugotavljanje in iskanje žrtev trgovine z ljudmi, ki so na svoji poti ali že v izvorni državi bili izkoriščani in zlorabljani. V takih primerih potem opravimo več razgovorov in osebi ponudimo dodatne oblike pomoči, kjer sodelujemo z drugimi nevladnimi organizacijami in predvsem s strokovnim osebjem Sektorja za mednarodno zaščito in Azilnim domom. Pripovedi žrtev trgovine z ljudmi so precej strašljive. Najbolj je boleče dejstvo, da lahko človek človeku povzroči toliko hudega. Hudo je tudi, ko ne moreš pomagati za nazaj in še huje, ko veš, da osebe, ki izvajajo tovrstno nasilje najbrž ne bodo nikoli kaznovane. Lahko samo upaš, da si bo oseba, ki je doživela izkoriščanje opomogla in zaživela neko normalno življenje.

V oddaji ste lahko slišali tudi novice z begunsko tematiko iz domovine in tujine, še posebej o različnih dogodkih ob svetovnem dnevu begunca po Evropi.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...