Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Prilika o sejalcu

| 09.07.2011, 04:00 Blaž Lesnik

Pred nami je znana in nekoliko nenavadna prilika o sejalcu, ki na široko razmetava seme. Pri tem se ne ozira, na kakšno podlago seme pada. Kaže, da ima semena na pretek. To mora biti bogat človek! Zgodba je nenavadna zato, ker je prilika – način modrostnega učenja, ki ga je Jezus tako rad uporabljal - z lastno notranjo logiko, ki na slikovit način opisuje stvarnost. Jezus navadno začenja prilike z iztočnico: božje kraljestvo je kakor.... gorčično seme, dragocen biser, izgubljena in najdena drahma in podobno.

Evangelij po Mateju 13,1-23

Jezusove prilike so nekakšno seme, ki ga Jezus seje, in to rad počne; drugo je, kaj z njegovim naukom počnejo njegovi poslušalci. Nekateri se navdušijo, a jih navdušenje hitro popusti, ker so nekoliko trdovratne in okorne narave. Drugi spet Jezusov nauk z veseljem sprejmejo, a so njihove skrbi in težave glasnejše in njihovo poslušanje ne obrodi sadu. Nekateri poslušajo bolj površno in to kar so slišali hitro izgine, se pravi, slišali so, a so bili s srcem nekje drugje. Nekateri pa Jezusov nauk sprejmejo in obrodijo sadove. Skratka, Jezus vsem in vsakomur ponuja roko, vendar je odgovor pri poslušalcih – ali sporočilo sprejmejo ali ne. Prilike so način, ki poslušalce spodbuja k sodelovanju.

Ker Jezus v svojem delu in učenju kaže na svojega očeta, na Boga, na ta način kaže tudi na božji odnos do človeštva. Bog je neverjetno radodaren in želi s svojim blagoslovim širiti med ljudmi svoje kraljevanje. A ljudje smo pač ljudje in se za to zmenimo ali pa ne. Jezus obljublja tistim, ki so odprti za njegov nauk, božji blagoslov in blagostanje, ki pripada ne samo zemeljskemu kraljestvu, temveč tudi univerzalnemu, to je Nebeškemu, katerega dostopnost je med ljudi prišel oznanjat on sam.

RAZMISLI

Kaj tebi pomeni Jezusov nauk: nekaj, kar globoko zaznamuje življenje ali nekaj kar je občasno zanimivo?

Si na podlagi Jezusovega nauka že kdaj občutil blagoslov, se pravi globljo povezanost z Bogom in večjo notranjo svobodo glede stvarstva?

Kako bi s priliko opisal lastno naravo, ali življenje?

Kaj ti pomeni zavest, da ti Bog vedno in povsod ponuja roko? Kakšen je tvoj odgovor na to?

MOLITEV

Jezus, v svojem zemeljskem življenju si nam s primerom in naukom predstavil velikodušnost Boga do vseh ljudi. Gospod, daj mi milosti, da se na tvojo velikodušnost odzovem s svobodo in dobro voljo, da se bo v meni pomnožil tvoj dar. Pomagaj mi razumeti tvoj nauk, da ga bom znal ponuditi tudi drugim.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...