Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Koža bolnika po okužbi z ošpicami (foto: Wikipedia)
Koža bolnika po okužbi z ošpicami

V Sloveniji po letih zatišja več primerov ošpic

Slovenija | 06.07.2011, 16:00

V Sloveniji se je v zadnjem času pojavilo več primerov okužb z virusom ošpic. Oboleli so se okužili v tujini in niso bili cepljeni. Ker o vse več zbolelih poročajo tudi številne evropske države, na inštitutu za varovanje zdravja vsem, ki bodo dopust preživljali v kateri od držav stare celine, a ošpic niso preboleli oziroma niso bili cepljeni, priporočajo, naj pred potovanjem to storijo.

Ošpice so ena najbolj kužnih nalezljivih bolezni. Virus se prenaša kapljično po zraku in prek dotikanja okuženih stvari. Okuženi lahko kašlja in je nahoden, dobi pa tudi vročino in rdečkast izpuščaj, ki se najprej pojavi za ušesi, nato se širi po vsem telesu. Možni so tudi hudi zapleti, navadno se kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Potek bolezni običajno težje prenašajo dojenčki, odrasli in osebe z imunsko pomanjkljivostjo.

Najučinkovitejša zaščita je cepljenje

Na inštitutu navajajo, da za zdravljenje ošpic ni posebnega zdravila. Ob tem poudarjajo, da je najučinkovitejši ukrep za preprečevanje ošpic cepljenje z dvema odmerkoma cepiva. "Prvi odmerek cepiva prejmejo otroci v starosti 12 do 18 mesecev, znova so cepljeni ob vstopu v osnovno šolo. V Sloveniji je precepljenost proti ošpicam dobra, posebej v zadnjih letih, ko je letno cepljenih 95 odstotkov otrok v starosti od 12 do 18 mesecev. Tako visoka precepljenost otrok je ovira za širjenje virusa ošpic. Vsekakor pa je za ošpice dovzeten vsakdo, ki ošpic ni prebolel oziroma ni prejel dveh odmerkov cepiva," pojasnjuje zdravnica Alenka Kraigher iz IVZ-ja. Po cepljenju se pri veliki večini oseb razvije doživljenjska odpornost proti ošpicam.

Ošpice k nam po desetih letih lani prinesel tuji državljan

Do lani pri nas več kot deset let ni bilo zabeleženega primera ošpic. Lansko pomlad jih je k nam prinesel tuji državljan, ki se je na poti do Slovenije okužil v eni od zahodnih evropskih držav. Zaradi hude oblike ošpic je bil hospitaliziran, v bolnišnici sta se nato od njega okužili še dve osebi.

Letos je IVZ prvi primer zabeležili v aprilu. Zaradi ošpic je bil v bolnišnico sprejet slovenski državljan, ki je pred boleznijo pet tednov živel v tujini. V zadnjem tednu je potrjenih še nekaj primerov. Na IVZ-ju pojasnjujejo, da oboleli ošpic niso preboleli oz. proti niso bili cepljeni. Okužili so se v tujini in nato okužbo razširili tudi v svojo okolico. Zaradi vnovičnega pojava ošpic v Sloveniji bodo na inštitutu v prihodnje dejavno epidemiološko spremljali to bolezen, kar pomeni, da bodo poiskali osebe, ki so bile v stiku z bolnikom, in cepili tiste, ki so dovzetni.

Več primerov okužb zaznali tudi v Evropi

Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je bilo v Evropi zabeleženih več tisoč primerov ošpic, največ v Franciji, okužene so zabeležili tudi v Belgiji, Franciji, Švici, na Švedskem, Srbiji, na Danskem, Norveškem, v Nemčiji, na Nizozemskem, v Rusiji, Veliki Britaniji, Turčiji, Romuniji in Italiji in drugje. "Možnost za širjenje ošpic po Evropi je velika, saj v večini držav niso dosegli 95% precepljenosti. To omogoča širjenje znotraj držav, pa tudi širjenje bolezni med državami, kar je v času intenzivnih migracijskih tokov poseben problem, zato potovanja po Evropi lahko predstavljajo tveganje glede izpostavljenosti virusu ošpic," je povedala Kraigherjeva. Vsem, ki niso bili cepljeni, predvsem pa tistim, ki so rojeni po letu 1960, svetuje, naj se pred odhodom v tujino cepijo.

Slovenija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...