Premier Borut Pahor
Pahor ostaja v politiki, dokler bo imel zaupanje ljudi
Slovenija | 06.07.2011, 12:44
Borut Pahor se ne želi oklepati oblasti za vsako ceno, a bo premier, dokler bo užival podporo v stranki in pri ljudeh. Kot je dejal v pogovoru za nacionalno televizijo, naj kdorkoli, ki bi ga rad nasledil, za to dobi zaupanje pred ljudmi.
Če bi odstop s funkcije predsednika vlade avtomatično pripeljal do predčasnih volitev, bi se za to takoj odločil, je v pogovoru za Televizijo Slovenija zatrdil premier Borut Pahor. A ustavni sistem tega ne omogoča. Namreč v primeru njegovega odstopa bi dobili vlado brez zaupanja ljudi, pravi Pahor. "Če imajo moč, naj me odstopijo, jaz pa ne bom odstopil," poudarja. "Če kdo meni, da je boljši od mene, naj to zaupanje dobi pred ljudmi," je še dejal in dodal, da se v takšnem primeru zavzema za predčasne volitve. Te bi bile po njegovo smiselne le, če se jih razpiše v roku največ pol leta.
A v situaciji, ko sta ga zapustili že dve stranki in je izgubil že tri referendume, bi bilo normalno, da vsaj v parlamentu preveri zaupanje, je v Odmevih na TV Slovenija dejal Miha Kovač s Filozofske fakultete. Za zdaj ne kaže, da bi Pahor ta nasvet upošteval. V politiki, svoji "prvi ljubezni" bo vztrajal, dokler bo užival zaupanje ljudi. Če tega ne bo dobil, bo šel opravljat drug posel. Tako bo stranko Socialnih demokratov popeljal na naslednje parlamentarne volitve, če se bo tako odločilo članstvo.
Z Janšo ne bi sodeloval
"Kriza kaže, da se vprašanje političnih zavez vzpostavlja na novo," pravi Pahor. Ena teh je zagotovo odhod Zaresa iz koalicije. Čeprav se zdi, da je stranka odšla zaradi padca pokojninske reforme, je Pahor povedal, da se je to zgodilo zaradi prevelikih političnih razlik. A ob tem se sprašuje, s kom bo stranka Zares sodelovala, če dovolj skupnih točk ni znala najti znotraj tako imenovanega levega trojčka. Ob tem je Pahor zanikal možnost sodelovanja SD in SDS. Kot pravi, za državo ni dobro, da se dve tako močni stranki združita, saj mora biti močna stranka tudi v opoziciji.
Pahor je sicer priznal, da ima politične osebe do svojega predhodnika na premierskem položaju. Janez Janša ustvarja atmosfero "čim slabše je, tem boljše je za stranko", kar vodi v to, da se na koncu "zajaha tigra, ki se ga ne obvlada več", je prepričan Pahor. Zato se mu zdijo kritike, da je nekompetenten in neodločen, neupravičene. "Moja politika ovira njihove kapitalske in politične interese," je prepričan. Vlada pod njegovim vodstvom je namreč po njegovi oceni kadrovsko politiko in kapitalske odločitve iztrgala iz rok strank, ki se zato danes manj okoriščajo.
Janša je te besede takoj komentiral na socialnem omrežju Twitter. Prvak opozicije meni, da se premier moti, da njegova politika ovira kapitalske in politične interese. Kot piše Janša, "botri niso nezadovoljni z njim, ker naj jim danes ne bi omogočal vpliva, ampak zato, ker jim tega ne obeta za naprej".
Zaradi takšnih političnih nasprotij sodelovanja SDS in SD ne gre pričakovati. Nasprotno si Pahor na prihodnjih parlamentarnih volitvah obeta zanimiv spopad med njim in Janezom Janšo. Si pa želi, da bi prišel še tretji. "Če obstaja kdo, ki lahko ponudi boljšo opcijo – welcome to the club (dobrodošel v klubu)". Politični analitik Matej Makarovič s Fakultete za uporabne družbene študije take alternative ne vidi. Lahko se pojavijo kako novi obrazi, a s starimi interesi. Sicer je po njegovo za demokracije običajno, da se menjavata dve opciji, včasih desetletja ali celo stoletja.
"Ne nasedajte nerealnim obljubam"
Naj bodo redne ali predčasne, volitve so pred vrati. Pahor zato poziva ljudi, naj v tem predvolilnem času ne nasedejo nerealnim obljubam o višjih plačah, zdravstveni in drugih reformah. Po njegovo te vodijo v katastrofo. Sam obljublja, da bo s sindikati spet začel dialog o pokojninski reformi. Napoveduje tudi pripravo zakonov, ki bodo zagotovili, da tisti, ki prejemajo socialno pomoč, ne bodo zaslužili več kot tisti, ki delajo.
Pokojninska reforma in druga razvojna vprašanja sicer v tem trenutku čakajo kogarkoli, ki bo v bližnji prihodnosti vodil slovensko vlado. To so teme, ki bi morale biti v ospredju, sta si enotna Makarovič in Kovač. Slednji poudarja, da je naloga politične in ekonomske politike elite predvsem v tem, da daje zgled ljudem. Treba se je soočiti z realnostjo. Kovač namreč v Sloveniji velik problem vidi v večini ljudi, ki "pričakujejo, da bomo imeli nemški standard ob delovni dobi, ki bo krajša od nemške in ob produktivnosti, ki bo manjša od nemške. In to se enostavno ne izide. Vsak, ki bo postal predsednik vlade v taki situaciji in se ne bo znal spopasti s temi napačnimi pričakovanji, bo zagotovo tvegal, da bo po dveh, treh letih izgubil vso podporo javnosti". A, kot pavi Kovač, tako politika kot velik del volilnega telesa tega soočenja z realnostjo v tem trenutku nista sposobna.