Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Kalimero in „vrhunski“ orkester

| 05.07.2011, 14:45 Jože Bartolj

Pred dnevi je vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Dušan Kumer na novinarski konferenci predstavil stališča njihove poslanske skupine ob izstopu Zaresa iz koalicije in odstopu njihovih ministric iz vlade. Zelo zanimive so bile njihove ugotovitve. Najprej sploh nisem mogel verjeti, da je res izjavil: „Za krizo so odgovorni koalicijski odpadniki, opozicija in ljubljanski nadškof“.

Kilava „analiza“

Tako je zatrdil, da so najodgovornejši za politično krizo "do včerajšnji koalicijski partnerji, predvsem koalicijski odpadniki, ki niso zmogli nositi bremena odgovornosti do konca mandata".

Odgovornost po njegovih besedah nosi tudi opozicija, "ki je s svojimi neprestanimi nasprotovanji in zlorabami na politikantski način vršila funkcijo nadzora koalicije, vlade in večine, tistih, ki so dobili najvišjo stopnjo zaupanja za upravljanje te države".

Kumer je med tistimi, ki povzročajo politično krizo, omenil tudi ljubljanskega nadškofa Antona Stresa, ki je izjavil, da vsi tisti izmed vodilnih politikov, ki v sedanjih razmerah nočejo predčasnih volitev, niso državniki, temveč neodgovorni politikanti. Kumer se je ob tej Stresovi izjavi vprašal: "Halo, kdo je tu politikant?" Tako pravi poročilo.

Po prvi osuplosti ob „analizi“ političnega stanja, kot jo vidijo v (zaenkrat še) največji stranki, se nam lahko zastavi kar nekaj vprašanj. Očitno se vodji poslanske skupine nekdanje Partije kolca po totalitarnih časih. Saj veste, to je bilo takrat, ko so se z velikim vodjem vedno vsi strinjali, kjer ni bilo opozicije in je tudi ni smelo biti. Če pa je kdo že razmišljal s svojo glavo, ga ni čakalo nič dobrega. Cerkev je bila takrat varno spravljena v zakristije, del duhovnikov se je za take ali drugačne prekrške vedno zagovarjal pred sodišči. To so bili časi, ali ne? Kako naj si drugače razlagam užaljeno Kumrovo pleteničenje o tem, kako so vsi drugi krivi, njih pa nihče ne razume in nihče ne mara. Kot bi si ogledovali že nekoliko orumenelo risanko o piščančku Kalimeru, ki kar naprej ponavlja: »To je krivica!«

Kdo je kriv?

Če banka pridela milijonsko izgubo, ali je lahko kriv delavec na blagajni? Ali je za zgubo morda kriv celo komitent banke? Ne, za izgubo je vedno odgovorno vodstvo. SD bo morala pomesti pred svojim pragom in ugotoviti, da nas njihovo cincanje in nedejavnost stanejo preveč. Po nekaterih izračunih vsak dan 10 miljonov evrov. Naj nekdo Kumru in Pahorju vendar že pove, da bodo morali ta denar odplačevati še naši otroci.

Tudi ne more biti za napačna dejanja vlade kriva opozicija. Saj ta vendar ne odloča. Da pa nadzira delo vlade, je vendar eden od temeljev demokracije. In če ljudje na referendumu s 70% večino zavrnejo nekatere vladne odločitve, si mora vsaka vlada postaviti vprašanje, do kje še sega njena legitimiteta in kaj sploh še lahko naredijo, poleg tega da hodijo gret svoje stolčke in po plačo. Ampak tega vprašanja si Kumrova in Pahorjeva stranka nočeta zastaviti.

Najbolj debela pa je trditev, da je za krizo odgovoren ljubljanski nadškof. Če bi Kumer rekel mariborski, bi glede na mariborsko finančno afero morda še kdo pritrdil. Ampak ljubljanski? Kako pa? Ima kakšne vzvode državne oblasti? Kriv naj bi bil zaradi besed, ki jih je izrekel. Pa smo spet pri totalitarizmu, pri verbalnem deliktu in ostalinah ranjke države. Po tej logiki smo tudi tisti, ki kritično pišemo o vladi, verjetno česa krivi. Vsaj tega, da jih ne ljubimo…

Razglašeni ali vrhunski orkester?

Krčevito pahorjansko oklepanje oblasti za vsako ceno in kumrovsko valjenje krivde na druge se bo kot bumerang vrnilo in nekdanja Partija bo, tako se zdi, po volitvah le še obrobna strančica na slovenskem političnem nebu. Volivci s(m)o (končno) spoznali, da zdajšnja vladajoča nomenklatura ne zna vladati. Spoznali s(m)o, da je naša liberalna levica nesposobna, da je skregana ter nasploh prepirljiva in da ji je od vsega najmanj mar za javno dobro. Skoraj prepričan sem, da bi tudi četica političnih naturščikov lahko enako (ne)uspešno vodila našo politično barko, kot jo vodi premier, ki so ga nekateri že poimenovali Jaz, Borut! Trmasto oklepanje oblasti v tem trenutku, ko so se nekdanji Partiji odpovedali celo nekdanji Skojevci, meni osebno pove samo to, da so njihove plače očitno dobre in se jih je treba oklepati čimdlje…

In še nekaj se nakazuje ob zadnji rekonstrukciji vlade. Zdaj, ko je premier z aktualnimi ministri nadomestil odstopljene ministrice, se je pokazalo, da je vladni orkester očitno enako dober tudi, če ministri glasbeniki igrajo na več inštrumentov. Eden od njih je celo tako dober, da lahko poleg dveh igra še na tretjega, da o dirigentu, ki bo zdaj tudi solist, sploh ne govorimo. Še sploh, ker vsi po premierovem mnenju igrajo vrhunsko, kakopak. Zakaj bi torej prisegali na orkester, če nam Pahor s komorno zasedbo lahko zaigra celo (politično) simfonijo…?

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.