Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Utrinek z lanske Poletne šole skupnosti (foto: Društvo SKAM)
Utrinek z lanske Poletne šole skupnosti

Poletna šola skupnosti na otoku Kaprije

Slovenija | 10.07.2011, 00:30

Številni mladi počitniške dni izkoristijo predvsem za druženje. Udeležujejo se različnih taborov in delavnic. Pri tem se lahko tudi marsičesa naučijo. V Skupnosti katoliške mladine želijo mladim omogočiti izkušnjo zdravega in dejavnega življenja v skupnosti, da bi rasli za polnost življenja v družinskem in družbenem okolju. Zato že četrto leto pripravljajo Poletno šolo skupnosti na otoku Kaprije pri Šibeniku.

Prva skupina se na pot podaja danes, prihodnjo nedeljo jo bo zamenjala še ena. Komu vse je namenjena Poletna šola skupnosti? Poklicali smo enega od voditeljev tega počitnikovanja Janeza Jeromna. "Namenjena je mladim od 14. do 27. let. To je kar širok razpon," nam je povedal in ob tem dodal, da to predstavlja še poseben izziv. "Živeti v skupnosti različnih generacij, to je pravzaprav ena bistvena poteza šole skupnosti."

Tema letošnjega poletja je "odločanje"

"Odločanje je danes za vse, ne le za mlade, precej zahtevna stvar. V tem tednu bomo spoznavali različne vidike odločanja, od najbolj osnovnih, ko človek analizira, išče prednosti in pomanjkljivosti posamezne odločitve, do tega, da pri odločanju upoštevamo tudi Boga," pojasnjuje Jeromen.

En dan Poletne šole skupnosti

Mladi lahko v času Poletne šole skupnosti vsako jutro sodelujejo pri sveti maši, dopoldne je običajno namenjeno pogovorom o temi tedna, vključeno je tudi služenje. Kot je povedal Jeromen, "gre za služenje skupnosti. Nekaj jih počisti hišo, nekaj jih kuha kosilo, ostali odnesejo smeti, gredo po nakupih …" Popoldne preživijo ob morju, zvečer pa čas namenijo tudi ovrednotenju dneva in razčistijo morebitne spore. S sprejemanjem močnih in šibkih trenutkov skupnosti lahko mladi v njej gradijo jasne in pristne odnose.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«