V torek shod družin pred parlamentom
Politika | 13.06.2011, 13:00 Marta Jerebič
Poslanke in poslanci bodo v torek v tretjem branju obravnavali sporni predlog družinskega zakonika. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok zato istega dne ob 17. uri pred državnim zborom pripravlja Shod družin, s katerim želijo poslancem pokazati, da jim ni vseeno za družino in temeljne vrednote.
Družine iz vse Slovenije, ki se bodo v torek popoldne zbrale pred državnim zborom, želijo poslankam in poslancem sporočiti, da je zanje družina najpomembnejša, da svojo materinsko in očetovsko vlogo jemljejo odgovorno. Želijo pa tudi pokazati, da si otroci zaslužijo in potrebujejo tako mamo kot očeta.
Predlog Družinskega zakonika namreč ne priznava izjemnega in nenadomestljivega pomena mame in očeta, ženske in moške vzgojne razsežnosti za razvoj in vzgojo otroka. Prav tako pa ne predvideva nikakršnih spodbud za pripravo na družinsko življenje in starševstvo.
Kot je znano, mu nasprotuje večina slovenske javnosti. Tudi v Zavodu Iskreni.net so prepričani, da skupnosti, ki niso povezane z družino, ne sodijo v družinski zakonik. Interes države bi moral po njihovem mnenju biti v tem, da bi bilo čim več porok in trdnih zakonov. Zato naj bi tudi v zakonodaji družini in zakonski zvezi dali posebno mesto.
Pred nekaj dnevi pa je izjavo za javnost pripravil tudi Svet katoliških laikov Slovenije, ki združuje 21 nevladnih organizacij. Prepričani so namreč, da bi predlog družinskega zakonika razvrednotil družino in zakonsko zvezo ter omogočil, da bo na otrocih, posvojenih v istospolne skupnosti, izveden eksperiment. Nova družinska zakonodaja bi po mnenju katoliških laikov morala podpirati in ščititi vlogo matere in očeta. To bi lahko dosegli z družini bolj naklonjeno zaposlitveno, stanovanjsko in davčno politiko ter s spoštovanjem ustavno zagotovljene pravice staršev do vzgoje otrok v skladu s svojim verskim prepričanjem. Država bi morala več pozornosti nameniti tudi vzgoji za odnose in starševstvo, so še zapisali v Svetu katoliških laikov Slovenije. Zato se bodo, kot mnogi drugi, v torek udeležili shoda družin.
V slovenski javnosti že skoraj dve leti poteka razprava o predlogu nove družinske zakonodaje. Po burnih odzivih strokovne in laične javnosti, večmesečnih razpravah in pravnem voluntarizmu zakonodajalca pri urejanju pojmovanja družine, ureditvi zakonske zveze in drugih skupnosti ter ureditvi rejništva in posvojitve, bodo meseca junija poslanci predlog Družinskega zakonika zavrnili ali sprejeli.
Predlog Družinskega zakonika je med obravnavo na Odboru Državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide doživel številne spremembe. Kljub temu Svet katoliških laikov Slovenije, ki združuje 21 nevladnih organizacij, ugotavlja, da predlog zakona ni primeren za sprejetje. Slovenske družine, naši otroci in vrednote, ki so pomembne za življenje naroda, bi z njegovim sprejetjem - kljub nekaterim dobrim rešitvam – utrpeli veliko škodo.
Za tako pomembne spremembe družinske zakonodaje, med katerimi so novo pojmovanje družine in zakonske zveze ter nova ureditev posvojitve, ni bila opravljena nobena strokovna analiza pozitivnih in negativnih učinkov niti obstoječe zakonodaje iz leta 1976 niti novega predloga Družinskega zakonika. Tako je bil namesto strokovno in kvalitetno pripravljenega zakonika pred slovensko javnost postavljen predlog, ki je že v začetnih obravnavah doživel številne spremembe svojih predlagateljev.
V kolikor bo Družinski zakonik sprejet, bo razvrednotil družino in zakonsko zvezo ter omogočil, da bo na otrocih, posvojenih v istospolne skupnosti, izveden eksperiment. Prav tako bo potrdil še veliko drugih pomanjkljivih rešitev. Na področju rejništva zakon ne bo odpravil velikega razkoraka med teorijo in prakso, na področju zunajzakonskih skupnosti pa bo še naprej omogočal veliko zlorab socialnih transferjev.
Nova družinska zakonodaja, ki ureja zakonska in družinska razmerja, bi po mnenju slovenskih katoliških laikov morala podpirati in ščititi vlogo staršev, torej matere in očeta. To bi lahko dosegli z družini bolj naklonjeno zaposlitveno, stanovanjsko in davčno politiko ter s spoštovanjem ustavno zagotovljene pravice staršev do vzgoje svojih otrok v skladu s svojim verskim in filozofskim prepričanjem. Država bi morala več pozornosti nameniti tudi vzgoji za odnose in starševstvo.
Nevladne organizacije, združene v Svetu katoliških laikov Slovenije, poslanke in poslance Državnega zbora pozivamo, da zavajajoči predlog Družinski zakonik zavrnejo. V spodbudo tej odločitvi se bomo pridružili shodu »V podporo družini«, 14. junija, ob 17. uri pred Državnim zborom.
V kolikor bo predlog sprejet, napovedujemo svojo aktivno podporo naknadnemu zakonodajnemu referendumu.
Upravni odbor in organizacije članice Sveta katoliških laikov Slovenije:
Neokatehumenat
Slovenska skupnost krščanskega življenja - SSKŽ
Skupnost Emanuel
Skupnost Srečanje
Slovenska Karitas
Društvo SKAM - Skupnost katoliške mladine
Združenje krščanskih poslovnežev
AKZ Amos
Društvo katoliških pedagogov Slovenije
Krščansko bratstvo bolnikov in invalidov
Vicencijeva zveza dobrote
Društvo Slovenski katoliški izobraženci - SKI
Združenju slovenskih katoliških zdravnikov
Združenje Kolpingovih socialnih dejavnosti Slovenije
Društvo mladinski ceh
Marijino delo - gibanje fokolarov
Svetovna zveza don Boskovih bivših gojencev in gojenk
Društvo Družinski center Betanija
Društvo Pot