Samostan v Celju, v katerem je umrl Bernard Mariborski
Pred 300 leti se je rodil kapucin Bernard Mariborski
Cerkev na Slovenskem | 06.06.2011, 15:15 Marta Jerebič
V Mariboru se je 6. junija 1711 rodil kapucinski pridigar in jezikoslovec Bernard Mariborski s pravim imenom Ivan Anton Apostel. Med drugim je sestavil priročnik za previdevanje bolnikov. Leta pa 1760 je sestavil nemško-slovenski slovar s 55 tisoč besedami.
Ivan Anton, ki si je z gorečim pridiganjem prislužil naslov „Apostel“ je bil rojen v meščanski družini v Mariboru. Pridružil se je kapucinom in dobil redovno ime Bernard. Po duhovniškem posvečenju leta 1736 v Celovcu je bival v različnih samostanih štajersko-ilirske province in se uveljavil kot pridigar in lektor. Do razpustitve kapucinskega samostana v Mariboru 1784 je živel v tem mestu, zatem je odšel v celjski samostan, kjer je pred koncem istega leta umrl.
Bernard Mariborski se je v samostanskih knjižnicah seznanil z raznimi rokopisnimi slovarji in tudi sam začel zbirati gradivo za nemško-slovenski slovar. Pri tem je med prvimi začel zapisovali tudi vzhodnoštajerske in prekmurske besede. Do leta 1760 je uredil rokopis slovarja, ki obsega kar 55 tisoč besed. Bernard Mariborski se je zanimal tudi za glagolico in cirilico. Pri tem je širil zmotno izročilo o tem, da je imel pri oblikovanju glagolice svoj delež tudi Sveti Hieronim. Bernardov rokopisni slovar je med drugim uporabljal jezikoslovec in duhovnik Oroslav Caf, pred letom 1871 pa se je za njim izgubila vsaka sled.