Jure SešekJure Sešek
Slovenci iz Italije na obisku v Evropskih institucijah (foto: Klemen Žumer)
Slovenci iz Italije na obisku v Evropskih institucijah | (foto: Klemen Žumer)

Slovenci iz Italije EU o problemu šolstva in dvojezičnosti

Slovenci po svetu | 19.05.2011, 07:19 Matjaž Merljak

V Evropskih institucijah v Strasbourgu in Bruslju se je drugi majski teden mudila močna delegacija Slovenske Skupnosti (SSk), edine slovenske politične stranke v Italiji, ki združuje Slovence živeče v Furlaniji-Julijski krajini. Predstavnikom evropskih inštitucij je od 11. do 14. maja predstavila problematiko dvojezičnih napisov in šolstva za slovensko skupnost v Italiji. Sprejeli so jo tudi podpredsednik Evropskega parlamenta ter poslanci vseh političnih barv iz osmih evropskih držav.

Ob obisku, ki ga gosti Evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle, so se najprej v prostorih evropskega parlamenta v Strasbourgu srečali s poslanci vseh treh največjih političnih skupin v Evropskem parlamentu, s podpredsednikom evropskega parlamenta in evropskimi poslanci iz 8 držav EU, med drugim tudi Slovenije in Italije.

Damijan Terpin, deželni tajnik in vodja SSk, se je zahvalil za možnost obiska in povedal: »Zelo smo zadovoljni, da smo lahko danes v Evropskem parlamentu celo podpredsedniku László Tőkésu in številnim poslancem iz Italije, Slovenije, Slovaške, Francije, Nemčije, Danske, Madžarske in Romunije predstavili nekatere ključne probleme s katerimi se srečujemo Slovenci v Italiji. Videli smo, da nas Evropski parlament podpira in zagotovo bomo skupaj sodelovali še v naprej.«

Terpin se je na posebnem srečanju Mariu Mauru, vodji italijanskih evropskih poslancev v ELS/PPE, zahvalil za njegovo intervencijo pri italijanski ministrici za šolstvo Gelminijevi in ga obvestil, da sta bila s poslancem Peterletom uspešna, saj je italijansko ministrstvo za šolstvo že izdalo ukrep, ki ohranja število osebja na slovenskih šolah, ne glede na racionalizacijo, ki se izvaja v vsem preostalem delu italijanskega šolskega sistema.

Glede omizja za implementacijo zaščitnega zakona, ki bo v kratkem zaživelo pri predsedstvu italijanske vlade je Terpin pojasnil, da bo na navedenem omizju med glavnimi temami tudi uresničevanje 26. člena zaščitnega zakona, ki govori o olajšanem načinu za izvolitev poslancev in senatorjev iz slovenske manjšine.

Tomaž Špacapan, deželni tajnik in vodja Mladih SSk, je na rednem mesečnem sestanku skupine evropskih poslancev za manjšine in jezike (Intergrupa za manjšine) predstavil problematiko dvojezičnosti, s posebnim poudarkom na težavah v tržaški pokrajini. »Mladi smo v tržaški pokrajini poslikali vse enojezične table, ki bi morale biti dvojezične in na kartografiji Furlanije Julijske krajine jasno identificirali kritične točke, kjer ni dvojezičnih napisov, kljub zakonskim predpisom in mednarodnim sporazumom (Zaščitni zakon 38/2001).«

V imenu delegacije, ki jo sestavljajo predstavniki obeh podmladkov SSk - »Mladi za Mlade« s Tržaške in »Prihodnost« z Goriške ter zastopniki slovenskih višješolcev - je Špacapan tudi dejal: »zelo sem zadovoljen, ker je bil naš obisk v Evropskem parlamentu dokaz, da se mladi pri nas spet zanimajo za politiko in da so mladi sestavili tako raznoliko skupino v podporo problematikam slovenske manjšine v Italiji« ter dodal »Ponovno bi se rad zahvalil v prvi vrsti slovenskemu poslancu Peterletu in poslancu južnotirolske Dorfmannu, ki sta omogočila ta naš obisk in to, da smo lahko na evropski ravni predstavili dva ključna problema za našo manjšino: vprašanje vidne dvojezičnosti, ki kaže prisotnost manjšine na teritoriju in šolstvo brez katerega manjšina ne more obstajati in se razvijati.«

Študentje in dijaki Vida Forčič, Matia Mosenich in Barbara Ferluga so poslancem predstavili problem krčenja šol, ki jih ima slovenska manjšina od leta 1954 sicer zagotovljene po mednarodnih pogodbah ter kot glavni problem slovenskih šol v Italiji izpostavili pomanjkanje njihove avtonomije, ki posledično ovira njihovo učinkovito upravljanje. Deželni slovenski šolski direktorat je odvisen od italijanskega deželnega direktorata namesto, da bi bil avtonomen in odgovoren le Ministrstvu za šolstvo. Mladi so predlagali rešitve, ki jih bo skupina evropskih poslancev proučila.

Slovenci po svetu
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...