Mednarodni dan muzejev
Cerkev na Slovenskem | 18.05.2011, 08:05 Marta Jerebič
Obeležujemo mednarodni dan muzejev. Ob tej priložnosti bodo nocoj v cistercijanskem samostanu v Stični odprli razstavo z naslovom Reformacija v Prekmurju.
Pripravil jo je Muzej krščanstva na Slovenskem v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Murska Sobota. Avtor razstave je mag. Franc Kuzmič, muzejski svetovalec v Pokrajinskem muzeju Murska Sobota, ki bo na odprtju razstave tudi predaval o protestantizmu v Prekmurju. Poleg panojev bodo na ogled predmeti iz bogate književne dejavnosti protestantov in duhovnikova obredna oprava. Razstava bo na ogled do 28. avgusta. Muzej krščanstva na Slovenskem sicer v letošnjem letu začenja s ciklusom predstavitev nekaterih najvplivnejših verskih skupnosti na Slovenskem.
V sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Murska Sobota bo kot prva predstavljena Evangeličanska Cerkev. Občasna razstava namenja glavni poudarek reformaciji v Prekmurju. Tam namreč danes živi večina slovenskih protestantov, zato Prekmurje predstavlja jedro protestantizma na Slovenskem. Zaradi tranzitne trgovske povezave med vzhodom in zahodom se je reformacija v Prekmurju pojavila sorazmerno hitro. Po nasilnem zatrtju protestantske cerkvene organizacije v avstrijskih deželah ob koncu 16. stoletja, se je organizirano cerkveno življenje ohranilo le na vzhodu dežele, ki je bil pod madžarsko upravo in sicer v obliki dveh artikularnih cerkvenih občin. Tolerančni patent Jožefa II. je prekmurskim evangeličanom leta 1781 prinesel svobodno delovanje. V župnijskih šolah se je takoj organiziral obvezni osnovnošolski pouk za vse otroke. Z leti so se pojavili še učbeniki – abecedniki, berila, katekizmi ipd. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije iz leta 2002 protestantska skupnost na Slovenskem šteje približno 15 tisoč članov.