Jože BartoljJože Bartolj
Miha MočnikMiha Močnik
Tone GorjupTone Gorjup
Misijonarka s. Bogdana Kavčič, usmiljenka (foto: Slovenska Karitas)
Misijonarka s. Bogdana Kavčič, usmiljenka

Srečanje družin z misijonarko Bogdano Kavčič

Svet | 17.05.2011, 14:12 Petra Stopar

Slovenska Karitas vodi akcijo „Z delom do dostojnega življenja“. Na njo se je do zdaj odzvalo 151 slovenskih družin, ki s svojim rednim mesečnim darom trajno podpirajo predvsem žene in matere v Afriki. Z darom jim omogočajo plačilo za delo, ki ga te žene opravljajo, tako da lahko preživijo svoje družine. Okoli 15 dobrotnic in dobrotnikov je na ponedeljkovem srečanju v Zavodu sv. Stanislava prisluhnilo besedam misijonarke, usmiljenke s. Bogdane Kavčič. Povedala je, da darovi iz Slovenije veliko pripomorejo k dostojnemu življenju domačinov v Ruandi, Burundiju in drugih misijonskih deželah.

Veliko ljudi v Afriki vztraja na robu preživetja, v veliki revščini. Pogosto nimajo na voljo niti osnovnih potrebščin za preživetje, kot sta pitna voda in hrana, saj družine na podeželju pogosto nimajo niti toliko zemlje, da bi lahko pridelale dovolj hrane za preživetje. Zelo redko pa starši dobijo priložnost za delo in za dodaten zaslužek, s katerim bi npr. svojim otrokom omogočili šolanje in zdravstveno oskrbo. Ljudje v Afriki želijo delati, vendar te priložnosti pogosto nimajo. S. Bogdana Kavčič, misijonarka v Ruandi in Burundiju, pripoveduje, da pomoč potrebujejo še posebej matere in žene: „Tako v zdravstvenem centru, kamor prinašajo svoje otroke na zdravljenje, cepljenje in druga posvetovanja, kot tudi drugod. Ker je kraj zelo ubog, žene prihajajo po pomoč, po semena koruze ali fižola, ko je čas za sajenje. Prihajajo, ker nimajo obleke ali pa ker nimajo dovolj sredstev za zdravljenje. Tem ženam pomagamo tako, da tudi one nekaj naredijo na zemlji, kjer je najeta, da si pridelajo sadje in zelenjavo.“

Prav s pomočjo mesečne podpore slovenskih družin in posameznikov dobijo afriške družine plačilo za delo, ki ga opravljajo. Zato, da dostojno preživi, ima dostop do zdravil in šolskih potrebščin, petčlanska družina na podeželju potrebuje dodatnih 24 evrov dohodka na mesec. Mesečni dar slovenskih družin, ki so pristopile k akciji, znaša v povprečju 12 evrov, vendar je lahko tudi nižji ali višji. Udeležence srečanja so na naša vprašanja, zakaj so se odločili za darovanje, odgovorili, da vidijo v tem konkretno akcijo in da želijo na tak način pomagati. Nekaj jih delo slovenskih misijonarjev spremlja že dolgo, na primer od 20 do 40 let. „Si mislim, da je premalo, če samo gledamo od daleč. Pomembno je, da prispevamo s svojim darom po svojih močeh, ter jih podpiramo tudi z molitvijo.“ Ob pričevanju s. Bogdane Kavčič so se prisotni lahko prepričali, da je njihov dar res oplemeniten. Na presenečenje smo ugotovili, da pri mnogih to ni edina akcija, v kateri sodelujejo. „To pa je bila ena taka lepa stvar, kateri ne moreš reči ne,“ je povedala dobrotnica iz Mirne.

Srečanje se je začelo s sveto mašo v kapeli Zavoda sv. Stanislava
Srečanje se je začelo s sveto mašo v kapeli Zavoda sv. Stanislava © Slovenska Karitas

S. Bogdana je po srečanju dejala, da je bila „prijetno presenečena, s kakšnim zanimanjem so slovenske mame poslušale, ko sem govorila, kako pomagamo ženam v Ruandi in Burundiju“. Misijonarka se tako želi še večkrat srečati z družinami, ki Afričanom pomagajo dostojno živeti, a preden bo znova prišla v Slovenijo, bo minilo nekaj časa: „Tri, štiri leta, nato pa se rada vrnem in spet poročam.“

Vsi udeleženci srečanja so se strinjali, da ne bi bilo storjenega toliko dobrega, če ne bi bilo prizadevanj slovenskih misijonarjev. Sicer pa lahko kadarkoli postanete dobrotnik in z mesečnim darom po svojih zmožnostih omogočite afriškim domačinom, možem, ženam, plačilo za delo, ki ga opravijo na različne načine, kot na primer v zdravstvenih centrih, šolah, porodnišnicah in v slopu drugih projektov, ki se gradijo za skupno dobro krajev v misijonskih deželah.

Otroci v Burundiju
Otroci v Burundiju © Arhiv Avgusta Horvata

Svet, Cerkev na Slovenskem, Oddaje
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...

Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL) Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL)

Pogrevalnice namesto domače kuhinje?

Darja Lovšin je ustanoviteljica Zavoda Diabetes, v sklopu katerega so leta 1995 začeli izdajati revijo Dita, ki jo ureja, je tudi avtorica več knjig. Diplomirala je iz mednarodnih odnosov, kar ji ...