Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

TIGR - začetnik upora proti okupatorju

Slovenija | 13.05.2011, 13:56 Marta Jerebič

Mineva 70 let od prvega oboroženega upora v času druge svetovne vojne v Sloveniji. Na Mali Gori pri Ribnici so se 13. maja 1941 tigrovci spopadli z italijanskimi fašisti. Ta dan imamo najbolj upravičeno za začetek upora proti okupatorju v Sloveniji.

Pripadniki tajne protifašistične organizacije Danilo Zelen, Ferdo Kravnja in Anton Majnik so se Mali Gori že dober mesec po okupaciji Slovenije spopadli z italijanskimi karabinjerji in vojaki. Zelen je bil pri tem ubit, Kravanja so prijeli, Majnik pa je pobegnil. Tigrovci, ki so se od ustanovitve naprej borili proti raznarodovalni politiki fašistov na Primorskem, so že v začetku druge svetovne vojne delovali kot zavezniki zahodnih držav, zlasti Velike Britanije. Po ustanovitvi Protiimpetialistične fronte, ki je bila sprva naravnana ravno proti tem državam ter delovala v smislu pogodbe med Hitlerjem in Stalinom, je organizacija TIGR počasi poniknila. Nekateri njeni člani so se pridružili OF, drugi pa so pogosto v nepojasnjenih okoliščinah izginili. Njihova organizacija je dobila popolno priznanje šele v samostojni Sloveniji.

Nastanek tajne organizacije TIGR - Trst, Istra, Gorica, Reka - sega v leto 1927. O datumu in kraju ni enotnih pričevanj. Po nekaterih podatkih naj bi bila ustanovljena na Nanosu septembra po romarski maši v tamkajšnji cerkvici Sv. Hieronima. Maša bi bila lahko 8. septembra na praznik rojstva Device Marije, lahko pa tudi na god Sv. Hieronima 30. septembra. Zorko Jelinčič datum nastanka postavlja že v oktober. Po zapisih Avgusta Sfiligoja, ki jih je objavila njegova hčerka Majda Sfiligoj v biografskem delu Kjer sem svoboden, tam sem doma, pa je bila organizacija ustanovljena v začetku leta 1927 v Gorici v „gornji sobi gostilne pri 'Maksu' v ulici Sv. Ivana. Neposreden povod zanjo je bila odtujitev Trgovskega doma v Gorici. Tudi Tone Rutar iz Tolmina se spominja, da je bila organizacija ustanovljena v Gorici. Njen namen pa je bilo vodenje in usklajevanje delovanja podtalne protifašistične in narodnoobrambne dejavnosti na Goriškem. Ime TIGR se je uveljavilo šele pozneje. Organizacija je bila tajna in nihče ni smel zvedeti, od kod prihajajo navodila. Italijanske oblasti so več let neuspešno skušale priti do vodilnih članov organizacije. Šele po atentatu na uredništvo tržaškega časopisa 1930 so italijanske oblasti odkrile del sodelavcev in jim sodile na tako imenovanem tržaškem in naslednje leto na rimskem procesu. Organizacija je kljub temu nemoteno deloval še naprej, razširila območje delovanja tudi na takratno Jugoslavijo in že pred začetkom druge svetovno vojne začela zbirati orožje. Do prvega oboroženega spopada pa je prišlo na današnji dan leta 1941 na Mali Gori nad Ribnico.

Dr. Avgust Sfiligoj je ustanovitev tajne organizacije TIGR med drugim utemeljil z besedami: Čisto upravičena je bila tudi odločitev za odprt boj, kajti od totalitarnega in skrajno nacionalističnega režima, kot je bil fašistični, ni bilo sploh upati, da bi dosegli priznanje in spoštovanje naših pravic po zakoniti poti.

 

 

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...