Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Drug mimo drugega

Slovenija | 10.05.2011, 14:53

Za nami je teden, v katerem je v svetovnem medijskem prostoru najbolj odmeval konec tozemeljske poti in z njim prekinitev neposredne ogroženosti, enega od najbolj nevarnih vodij teroristične organizacije, ki je prevzemala odgovornosti za mnoga kruta grozodejstva, puščajoč za seboj trpljenje in strah.

Opustošenje duševnega in materialnega. Ob brezobzirnih napadih so bile zadane odprte in velike rane sodobni družbi v mnogih delih sveta. Niti predstavljati si ne moremo, koliko obupa in žalosti ob tem doleti tisoče posameznikov. Koliko izgub nič krivih. Po drugi strani pa še kolektivna izguba dragocenega občutka varnosti in zaupanja v dobro. Občutek svobode se kot krhko steklo raztrešči in nikdar več je ne sestavimo v popolno prvinsko celoto. Drobne razpoke ostanejo. Ljudje pa ne pozabijo. Skupinski duh množic vzame pravico v svoje roke in ne miruje, dokler se ne zgodi dan poravnavanja odprtih računov. In skupinski duh zna biti neizprosen.

O tem pišem/govorim samo zato, ker sem bila na nek način nagovorjena ob gledanju televizijskega povzetka minulega sedemdnevnega obdobja. Prikazano sem sprejemala zgolj kot dejstvo. Brez odziva. Vedoč, kaj se je še dogajalo okrog nas, me je ob koncu ogleda prešinilo, škoda, ker ustvarjalci povzetka niso zaključili z nam bližnjim sobotnim obiskom papeža, pastirja miru, da bi na koncu vendarle odzvanjale misli upanja ter sporočilo, da dobro s pravimi prijemi vedno premaga zlo, v kar nikdar ne smemo dvomiti. Dvom je spolzko področje. Na njem se dobro znajde um in le-ta lahko zaslepi, kar čuti srce.

Včasih ne škodi izstopiti iz množice, del katere smo, in se z razdalje ozreti nanjo. Je na pravi poti, je to tudi moja smer ali ne? Nič ni narobe, če vsaj občasno prisluhnemo sebi in se ne prepustimo takoj prevladujoči kolektivni drži. Včasih je dobro misliti drugače. Dodati svoje odtenke. Morda pa je še kdo podobnih misli. Dva sta lahko navdih tretjemu. Trije spodbuda ostalim.

O vedno vsaj dvoplastnosti skupinsko sprejetih načel in norm bi se lahko razpisali. Koliko jih je na primer med nami, ki bi z lahkoto, brez pomislekov, ne prekinili, pač pa vsaj omejili na najpotrebnejše stike s sodobnimi komunikacijskimi vezmi? Peščica, morda še to ne.

Kako se zaradi golega kolektivnega posnemanja, brez lastne presoje in razsodnosti, lahko le v nekaj letih spremeni milijonska družba, dokazuje tudi nedavna raziskava, narejena med nemškimi otroki. Vprašali so jih, čemu bi se odrekli, gledanju v ekrane ali prijateljstvu. Večina televizije ne da. Poraženo je prijateljstvo. Mnenje otrok, generacij, ki bo kmalu peljala naprej ta svet. Kam? V smer, ki mi je všeč, je morda po godu vam?

Rezultati raziskave so skrb zbujajoči, gotovo, ne pa presenetljivi. Otroke smo prepustili. Ne, sami smo se ujeli v škodljive, po stranskih učinkih še ne povsem razvidne razvade množic in pri tem premalokrat zaustavili svoj korak, da bi preverili smer.

Še imamo čas, vse dokler ne bomo povsem neprizadeto hodili drug mimo drugega.

Slovenija, Naš pogled
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...