Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
p. dr. Robin Schweiger (foto: ARO)
p. dr. Robin Schweiger

9. obletnica Jezuitskega združenja za begunce Slovenije

Cerkev na Slovenskem | 15.03.2011, 22:52 Matjaž Merljak

V soboto, 19. marca 2011, na praznik sv. Jožefa, bo Jezuitsko združenje za begunce Slovenije obhajalo 9. obletnico ustanovitve te nevladne organizacije. Direktor p. dr. Robin Schweiger je v oddaji Gradimo odprto družbo predstavil prehojeno pot in spregovoril o prihodnjih izzivih.

P. dr. Robin Schweiger je dejal, da na prehojeno pot gleda z veliko hvaležnostjo, da lahko pomagajo in služijo ubogim med nami, ki so potrebni naše pomoči.

Migracije - legalne in ilegalne - postajajo vedno večji izziv za Cerkev in tudi za civilno družbo. Ljudje zapuščajo svoje dežele zaradi različnih vzrokov: ekonomskih, političnih, zaradi krivic, nepravičnosti ... nekateri tudi zaradi okoljskih katastrof. Kot pravi bo slednjih vse več.

"Vesel sem, da lahko Jezuitsko združenje za begunce Slovenije na svoj način pomaga ljudem v naši državi na mnogotere načine: da jih spremljamo, jim služimo in zagovarjamo njihove pravice," je dejal p. Schweiger.

Povedal je, kako je nastala zamisel, da se je vodstvo slovenskih jezuitov odločilo podpreti ta urad v Sloveniji ter s kakšnimi stvarmi in problemi so se morali soočati na začetku delovanja: "Na začetku je bilo veliko pogovorov in iskanj, kako in na kakšen način pomagati tem ljudem, ustvarjati je bilo potrebno tudi ekipo, tudi prostovoljcev, dogovarjati se z ministrstvo za notranjem zadeve in policijo o delu združenja in iskati finančna sredstva za delo."

Prvi direktor združenja je bil p. Marijan Šef, p. dr. Robin Schweiger pa je zanj odgovoren od leta 2006. V tem času si je prizadeval za psihosocialno pomoč in osveščanje javnosti o begunski tematiki preko člankov in radijske oddaje Gradimo odprto družbo. Mnogi ljudje na visokih položajih ne vedo, kaj se dogaja med ljudmi. Sad zadnjih let je tudi, da je v Centru za tujce je nastala soba za tišino, kjer lahko ljudje različnih veroizpovedi molijo, meditirajo ... Ob tej sobi se je odprla tudi pastoralna pomoč, saj so tudi katoličani v centru za tujce.P. dr.Robih Schweiger je povedal tudi, kako Evropa vpliva na dogajanja v različnih državah in kaj pričakuje v prihodnje: "EU je v primežu med poslanstvom dežurnega gasilca neke trenutne krize in med dolgoročnim iskanjem rešitve na razne dolgotrajne konflikte - še posebej v Afriki." Zato bo vedno bolj aktualen izziv 'Burden sharing' - delitev bremena med različnimi državami.

Ob koncu intervjuja je še dejal, da naj se Slovenci spomnimo, da so tudi naši rojaki nekoč šli s trebuhom za kruhom v tujino pred sto in kasneje pred dobrimi 60-imi leti, zato imejmo čut za sočloveka in ne pozabimo na stisko bližnjega.

Cerkev na Slovenskem, Sociala, Evropska Unija, Oddaje
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...