Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
p. dr. Robin Schweiger (foto: ARO)
p. dr. Robin Schweiger

9. obletnica Jezuitskega združenja za begunce Slovenije

Cerkev na Slovenskem | 15.03.2011, 22:52 Matjaž Merljak

V soboto, 19. marca 2011, na praznik sv. Jožefa, bo Jezuitsko združenje za begunce Slovenije obhajalo 9. obletnico ustanovitve te nevladne organizacije. Direktor p. dr. Robin Schweiger je v oddaji Gradimo odprto družbo predstavil prehojeno pot in spregovoril o prihodnjih izzivih.

P. dr. Robin Schweiger je dejal, da na prehojeno pot gleda z veliko hvaležnostjo, da lahko pomagajo in služijo ubogim med nami, ki so potrebni naše pomoči.

Migracije - legalne in ilegalne - postajajo vedno večji izziv za Cerkev in tudi za civilno družbo. Ljudje zapuščajo svoje dežele zaradi različnih vzrokov: ekonomskih, političnih, zaradi krivic, nepravičnosti ... nekateri tudi zaradi okoljskih katastrof. Kot pravi bo slednjih vse več.

"Vesel sem, da lahko Jezuitsko združenje za begunce Slovenije na svoj način pomaga ljudem v naši državi na mnogotere načine: da jih spremljamo, jim služimo in zagovarjamo njihove pravice," je dejal p. Schweiger.

Povedal je, kako je nastala zamisel, da se je vodstvo slovenskih jezuitov odločilo podpreti ta urad v Sloveniji ter s kakšnimi stvarmi in problemi so se morali soočati na začetku delovanja: "Na začetku je bilo veliko pogovorov in iskanj, kako in na kakšen način pomagati tem ljudem, ustvarjati je bilo potrebno tudi ekipo, tudi prostovoljcev, dogovarjati se z ministrstvo za notranjem zadeve in policijo o delu združenja in iskati finančna sredstva za delo."

Prvi direktor združenja je bil p. Marijan Šef, p. dr. Robin Schweiger pa je zanj odgovoren od leta 2006. V tem času si je prizadeval za psihosocialno pomoč in osveščanje javnosti o begunski tematiki preko člankov in radijske oddaje Gradimo odprto družbo. Mnogi ljudje na visokih položajih ne vedo, kaj se dogaja med ljudmi. Sad zadnjih let je tudi, da je v Centru za tujce je nastala soba za tišino, kjer lahko ljudje različnih veroizpovedi molijo, meditirajo ... Ob tej sobi se je odprla tudi pastoralna pomoč, saj so tudi katoličani v centru za tujce.P. dr.Robih Schweiger je povedal tudi, kako Evropa vpliva na dogajanja v različnih državah in kaj pričakuje v prihodnje: "EU je v primežu med poslanstvom dežurnega gasilca neke trenutne krize in med dolgoročnim iskanjem rešitve na razne dolgotrajne konflikte - še posebej v Afriki." Zato bo vedno bolj aktualen izziv 'Burden sharing' - delitev bremena med različnimi državami.

Ob koncu intervjuja je še dejal, da naj se Slovenci spomnimo, da so tudi naši rojaki nekoč šli s trebuhom za kruhom v tujino pred sto in kasneje pred dobrimi 60-imi leti, zato imejmo čut za sočloveka in ne pozabimo na stisko bližnjega.

Cerkev na Slovenskem, Sociala, Evropska Unija, Oddaje
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...