Štorklje v gnezdu
S pomladjo se vračajo tudi štorklje
Slovenija | 21.03.2011, 09:42 Petra Stopar
21. marca nas tudi uradno pozdravi pomlad, ki nam že ta teden prinaša močnejšo otoplitev. Ta bo dodobra prebudila naravo in njene prebivalce. Med njimi so tudi štorklje, ki se bodo kmalu vrnile v naše kraje. Žal je zaradi vedno večjega človeškega poseganja v naravo njihov življenjski prostor vsako leto bolj ogrožen.
Minule dni so v Krajinskem parku Goričko (KPG) izvedli akcijo, v kateri nameščajo podstavke za štorkljina gnezda. Podstavki služijo kot opora gnezdom, ki jih štorklje vsako leto dograjujejo, in pogosto tehtajo več sto kilogramov. Kot je za podružnico našega radia v studiu v Martjancih povedal Gregor Domanjko iz KPG, so to akcijo prvič izvedli lani, letos nadaljujejo v Hodošu, nato pa še Prosenjakovcih in v Beznovcih. „Namešča se enostavno zato, ker so gnezda, ki so stara že 20, 30 let, težka in se počasi zaradi preperevanja materiala, ki je več ali manj les, začnejo nagibati. Lani smo imeli primer, ko se je v Golici gnezdo zrušilo z droga, zato na takšen način pomagamo pticam pri stabilnem gnezdenju,“ je pojasnil Domanjko.
Štorklje si že od nekdaj delijo svoj življenjski prostor s človekom. „Štorklje so med najbolj priljubljenimi pticami, bi rekel, da tudi med najbolj priljubljenimi živalmi. Živijo skupaj z nami, so od nas odvisne, to pa zato, ker se več ali manj hranijo na travnikih ali na poljih, ki jih človek obdeluje. Če se bodo travniki zarasli ali če jih bomo preorali, potem bodo štorklje izgubile svoj življenjski prostor oz. prostor, kjer se prehranjujejo. Tako se bodo od Pomurja odmikale. Selijo se že proti zahodu Slovenije, vedno več jih je na krškem polju, na Dolenjskem, tam, kjer pač še najdejo dovolj hrane,“ je prepričan prvi Domanjko s Krajinskega parka Goričko.
Da bi se štorklje, ki so tudi simbol Pomurja, še vračale v naše kraje, bo v sodelovanju s kmetijstvom, treba storiti še kaj več od nameščanja podstavkov za gnezda.