Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Odstavljeni Štrovs opozarja na blokado preiskovanja množičnih grobišč

Slovenija | 18.03.2011, 15:04

Marko Štrovs od srede ni več vodja službe za vojna grobišča. Na ministrstvu za delo so mu vročili izredno odpoved pogodbe in kot razlog navedli kršitev pogodbene in drugih obveznosti iz delovnega razmerja.

V Mostecu pri Dobovi so oktobra lani s sondiranjem potrdili obstoj velikega prikritega grobišča, kjer naj bi bilo pokopanih več tisoč žrtev različnih narodnosti, tudi približno 2200 nemških vojnih ujetnikov. Po meddržavnem sporazumu med Nemčijo in Slovenijo o urejanju vojaških grobov ima podjetje Veking iz Celja generalno koncesijo za izvajanje vseh del v zvezi z grobovi nemških vojnih žrtev na ozemlju Slovenije. Podjetje je od ministrstva za delo pridobilo dovoljenje za preiskavo, zanjo so se dogovorili, a en dan pred začetkom del je bila preiskava s strani policije ustavljena. Ker je Štrovs pismu s prepovedjo ugovarjal sam, neposredno je pisal na generalno policijsko upravo, je sledil ukrep- izredna odpoved. O njeni vsebini je Štrovs spregovoril za naš radio povedal.

Prisluhnite pogovoru

Kriminalist Pavel Jamnik, ki sodeluje pri odkrivanju prikritih grobišč, je pojasnil, da so preiskavi Nemcev nasprotovali, ker zakona o vojnih grobiščih in o kulturni dediščini ter metodologija, ki jo je sprejela komisija vlade za urejanje vojnih grobišč, take preiskave ne predvidevajo. Nemci naj bi namreč na podlagi nepreverljivih podatkov o usodi zajetih vojakov divizije preiskovali okostja in iskali svoje žrtve. Ministrstvo so opozorili, da tako ne morejo preiskovati, ker bi s tem skrunili grobišče. S tem se je strinjalo tudi generalno državno tožilstvo. Te navedbe Štrovs ostro zanika.

Štrovs, ki je zdaj brezposeln, bo zaradi odstavitve vložil tožbo. Sicer pa poudarja, da gre pri preiskavi vojnih grobišč za popolno blokado s strani oblasti. Za to obstajajo tako finančni kot vsebinski razlogi, pravi Štrovs.

Kritično so se do izredne odpovedi Marku Štrovsu odzvali v Novi Sloveniji. "Po do sedaj dostopnih podatkih je odpoved politično – ideološko motivirana. S takšnimi dejanji vlada ponovno krši človekove pravice, da bi prikrila in zamolčala zločine in genocid svojih ideoloških somišljenikov in političnih predhodnikov. Vlada se boji resnice iz polpretekle zgodovine in uresničuje besede predsednika RS dr. Danila Türka, ko je pred dvema letoma ob odkritju zločinov v Hudi jami dejal, da je to drugorazredna tema," so zapisali v izjavi za javnost.

Slovenija, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...