Slovenskih 20, Maribor
VIDEO: Oman, Janša, Polajnar, Štuhec in Kladnik o demokraciji
Slovenija | 23.03.2011, 16:22
V Slomškovi avli v Mariboru je v torek zvečer potekala četrta okrogla miza iz cikla Slovenskih 20. Na njej so gostje teolog dr. Ivan Štuhec, obrambni minister v času osamosvajanja sicer pa predsednik SDS Janez Janša, nekdanji predsednik Kmečke zveze Ivan Oman, poslanec v času osamosvajanja Ignac Polajnar ter polkovnik dr. Tomaž Kladnik razpravljali na temo '20 let demokracije, smo na pravi poti'.
Oman: Od nas vseh Slovencev je odvisno, kakšno Slovenijo bomo imeli jutriStarosta slovenske politike Ivan Oman je opozoril, da se je bilo treba pred 20. leti precej truditi, da so dosegli enotnost. Poudarja, da enotnost ni bila tako velika kot jo želijo prikazati danes in da so si mnogi tedaj drugače predstavljali samostojno Slovenijo. Kritičen je bil tudi do apatije slovenskih državljanov predvsem dejstva, da je volilne udeležba vse slabša. „Zakaj tolikšna abstinenca na volitvah? Ali se vsem tako dobro godi, da jim je prav vseeno, kdo in kako vlada Sloveniji, ali pa ljudje ne vidijo prave alternative in ne zaupajo politikom, niti levim niti desnim,“ se je vprašal. V taki državi živimo po njegovih besedah zato, ker ne znamo uporabljati možnosti, ki nam jih daje demokracija. „Od nas vseh Slovencev je odvisno, kakšno Slovenijo bomo imeli jutri. Razmišljajmo o Sloveniji danes, jutri,“ je pozval.
Janša: Ali bomo sposobni vzpostaviti družbo, v kateri se bo vedelo, kaj je prav in kaj ni?
Predsednik SDS Janez Janša je v začetku nagovora izpostavil pozitivno in odločilno vlogo, ki jo je odigral Oman kot član predsedstva. Omenil je tudi pomen osamosvojitvene vojne in dejal, da če Slovenije takrat ne bi ubranili po vojaški poti, njene samostojnosti ne bi bilo. Takrat smo po trditvah Janše vedeli, kaj je prav in kaj je narobe. Te vrednote bi morali postaviti v ospredje tudi danes, meni takratni obrambni minister: „To so osnove za normalen gospodarski in družbeni razvoj. Drugače je vse ena džungla,“ in se ob tem vprašal: „Ali bomo sposobni vzpostaviti družbo, v kateri se bo vedelo, kaj je prav in kaj ni, in družbo, kjer bodo zakoni in pravila veljali za vse enako?“ Prepričan je, da če to dosežemo, lahko dosežemo vse ostalo.
Štuhec: Čas je, da temu naredimo konec
Teolog dr. Ivan Štuhec pa je spregovoril o vlogi Cerkve pri demokratizaciji Slovenije. Posebej je omenil pečat, ki ga je na tej poti, tudi za Slovenijo, pustil skoraj blaženi papež Janez Pavel II., ki je občutil težo komunizma na svoji koži. "Cerkev trenutno uživa zelo nizek ugled, a se ji nikoli ne bo treba sramovati, kako je delovala v 80. in 90. letih. Bila je na pravi smeri in na pravi ladji," je poudaril. Cerkev je po njegovih besedah igrala eno ključnih vlog pri odpravi totalitarnega sistema in odpiranju poti k demokratizaciji. Dr. Štuheca moti, da se v današnjem svetu vse preveč negativno govori in piše o kristjanih. Hkrati je omenil naivnost, ki je lastnost marsikaterega katoličana: „Čas je, da temu naredimo konec.“
Polajnar: Demosova vlada se je znala pogovarjati z opozicijo
Poslanec v času osamosvajanja Ignac Polajnar je izpostavil, da se je Demosova vlada znala pogovarjati tudi z opozicijo, znala je obdržati koalicijo in se ni ozirala nazaj v preteklost. "To je demokracija. Ne to, da vsak dan trikrat rečeš, da si demokrat, ampak da se zavedaš svoje odgovornosti do ljudi in rešuješ njihove težave," je poudaril.
Polkovnik dr. Tomaž Kladnik je spregovoril o lastnostih teritorialne obrambe in njenem preoblikovanju v Slovensko vojsko. Omenil je, da je JLA v času pred osamosvojitvijo spretno prikrivala načrte za vojaški napad.
Polkovnik Kladnik o tem, da predloga Vojaškega muzeja za spominski kovanec in znamko nista bila sprejeta
Na okrogli mizi v Mariboru je bilo izraženega veliko nasprotovanja na račun izdaje spominskega kovanca ob 100-letnici rojstva narodnega heroja Franca Rozmana - Staneta. Po besedah Janše je to očitna provokacija. "Pod okriljem tega poveljnika so se dogajali zločini, ki jih je kritiziral celo Edvard Kardelj," je povedal, prepričan, da se takšne osebe ne bi smelo spominjati hkrati z obeleževanjem 20. obletnice samostojnosti Slovenije. "Upam, da bomo dobili spominski kovanec vsaj ob 40. obletnici osamosvojitve," je dejal. Polkovnik Kladnik je ob tem dodal, da so v Slovenski vojski pred dvema letoma vložil predlog, da bi s spominskim kovancem zaznamovali zmago v osamosvojitveni vojni a so dobili odgovor, da je odločitev že sprejeta, da bo torej na kovancu podoba komandanta Staneta. „V Vojaškem muzeju smo predlagali izdajo spominskega kovanca in spominske znamke. Dali smo uradno prošnjo Banki Slovenije in pa Pošti Slovenije za izdajo priložnostne znamke in kovanca ob 20 obletnici zmage v obrambni vojni, vendar je bil odgovor: Ne,“ je povedal polkovnik dr. Kladnik.
Srečanja v nabito polni dvorani sta se udeležila tudi mariborski nadškof metropolit msgr. dr. Marjan Turnšek in mariborski župan Franc Kangler.