Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

O zamejskem kmetijstvu

| 21.01.2011, 01:32 Matjaž Merljak

Komisija državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je na seji v četrtek, 20. januarja 2010, govorila o stanju kmetijstva in slovenskih kmetov v zamejstvu ter o njihovem sodelovanju s Slovenijo. Pogovarjali smo se s predsednikom komisije, poslancem Mirom Petkom, SDS.

Dejal je, da so odprli vrsto problemov. Med sogovorniki so slišali o različnih problemih s tega področja. V Furlaniji-Julijski krajini so težave z Naturo 2000. Zanimivo namreč je, da je v celotni deželi sedem odstotkov zemljišč vključenih v ta projekt, na območju, kjer strnjeno živijo Slovenci, pa je tega osemdeset odstotkov.

Na avstrijskem Koroškem pa je problem staranje kmečkega prebivalstva. V kategoriji od 30-40 let je 24 odstotkov slovenskih kmetov, od 45-60 let jih je 38 odstotkov, starejših od 60 let pa je 37 odstotkov. Kmečka populacija se po Petkovih besedah stara.

Na seji so sprejeli šest sklepov, ki jih bodo posredovali vladi Republike Slovenije. Med drugim so izrazili podporo dejavnostim za vnovično vzpostavitev zakona o agrarnih skupnostih ter ureditvi njihovega premoženja in pravic. Vladi tudi predlaga, da se pri vseh stikih z italijanskimi oblastmi – na vseh ravneh – prizadeva, da se ohranjal razvoj slovenskega kmetijstva v Furlaniji-Julijski krajini.

Petek še meni, da naša država dobro sodeluje s sosedi na področju kmetijstva in da imamo korist oboji. „V Sloveniji se veliko lahko naučimo od kmetov v zamejstvu, saj so živeli v precej drugačnih razmerah in drugačni ureditvi kot slovenski kmetje po drugi svetovni vojni, ki so doživljali različne pritiske v času komunizma,“ je še dejal poslanec Petek.

Ta izmenjava izkušenj že poteka. Minister za kmetijstvo Židan je že obiskal kmete v Porabju in Furlaniji-Julijski krajini, odpravlja se tudi na avstrijsko Koroško.

Miro Petek še meni, da je treba paziti na vidne pasti staranja kmečkega prebivalstva, namreč, da slovenske kmetije po smrti slovenskih kmetov ne bi prišle v tuje roke, da bi na tradicionalno slovenski zemlji ostal slovenski človek in bi se tam ohranjala slovenska beseda. „Slovenska zemlja in slovenski jezik sta tesno povezana,“ je zaključil Miro Petek.

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.