Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Poplave v Brisbanu obšle Slovence

| 14.01.2011, 08:16 Matjaž Merljak

Poplave v Queenslandu v Avstraliji so povzročile veliko škodo in zajele tri četrtine države. Stanje je dramatično, samo v prestolnici Brisbanu je prizadetih več kot 100 tisoč ljudi. Do četrtka so našli že 15 žrtev poplav, 61 so jih pogrešali, več kot 3000 jih biva v zavetiščih, ostali so pri prijateljih in sorodnikih. Slovenske skupnosti poplave niso prizadele, sta povedala Mirko in Anica Cuderman iz Brisbana.

Poplave so se začele pred tremi tedni na poljedelskih predelih, uničile so bogat pridelek žita, ker je bil ravno čas zorenja oz. košnje. Močan dež se je začel pomikati proti centru Queenslanda, proti Rockhamptonu. Že namočena zemlja novo vode ni več sprejela in tako so se začele polniti glavne reke. Večina mest je bila in je še poplavljena, vsako ima svojo zgodbo. Nekatere mesta so bila poplavljena večkrat zaporedoma: zaradi velikega dežja in narasle reke. Posebej hudo sta prizadeta Toowoomba in Lockervalley, kjer je povodenj terjala največ žrtev.

Slovenski skupnosti v Queenslandu je bilo tokrat, hvala Bogu, prizanešeno, saj ne vemo za nobenega, ki bi bil prizadet, razen za Ivana Pišotka, ki je že več tri tedne odrezan od svoje hiše v Duaringi v centralnem Queenslandu. Preko telefona smo bili povezani s tistimi, ki bi morda bili ogroženi. Zaenkrat smo vsi na suhem. Tudi naše društvo Planinka je na hribčku in zato na varnem. Naslednje nedeljo bo zopet srečanja, kjer bomo izvedeli posamezne zgodbe rojakov.

Ivan Pišotek pred poplavljeno cesto
Ivan Pišotek pred poplavljeno cesto © Ivan Pišotka

V tragediji je opaziti tudi pozitivne stvari. Televizijski poročevalci in prizadete osebe, ki spremljajo in čutijo to nesrečo, pogosto omenjajo molitev - moč in potrebo molitve za trpeče žrtve in srečno preživetje. Tega ni bilo opaziti še nikoli prej.

Čedalje bolj ljudje spoznavajo svojo nemoč v tej naravni katastrofi. Druga pozitivna stvar pa je solidarnost ljudi. Prej nepoznani sosedje in tujci si pomagajo med seboj z nesebičnim delom in dobro voljo. Tudi vlada si močno prizadeva in nudi vsestransko pomoč ljudem v stiski.

Voda je začela upadati, v nekaterih mestih so že začeli s čiščenjem. Popravilo škode bo trajale več let, meri pa se v milijardah dolarjev.

Prizadete so tudi domače živali na farmah, ki jih niso mogli pravočasno spraviti na višje kraje. Posebna nadloga pa so kače, ki tudi iščejo varnost. V reki Brisban pa so v teh poplavah opazili tudi morskega psa. Glavno prizadevanje v tej nesreči, pa je predvsem za ohranitev življenje, saj se vse drugo s časom nadomesti.

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.