Družinski zakonik dočakal spremembe
Politika | 25.01.2011, 11:16 Marta Jerebič
Družinski zakonik naj bi dobil nekoliko spremenjeno podobo, so sporočili z ministrstva za delo. V novem besedilu- na papirju ga sicer še nismo videli- je po besedah državne sekretarke Anje Kopač Mrak zapisano, da bi istospolni partnerji lahko otroka posvojili le, če je eden od njiju otrokov biološki starš. Istospolna partnerja pa bi lahko sklenila partnersko, ne zakonsko skupnost. Vse pravice so pri teh dveh skupnostih enake, le pravice v primeru posvojitev otrok se razlikujejo.
Kompromis? Niti ne.
Sliši se kot sprejemljiv kompromis, a ni tako. Definicije družine namreč v družinskem zakoniku niso popravili- ta bi ostala enaka kot v prejšnjem besedilu; družino tvori otrok z enim ali dvema staršema oz. skrbnikoma, ne glede na njun spol. In kakšni so odzivi? Opozicija pravi, da besedila sploh še ni videla, tako da ga težko ocenjuje.
V SDS vztrajajo, da se definicija družine ne sme razširiti na kakršnokoli skupnost otroka z odraslimi, ohranjen mora biti njen pomen, ki je v zasnovanju družine. Pri določbah o posvojitvah otrok pa mora biti v ospredju domnevni interes otroka in ne interes posvojitelja. Če ti dve pripombi ne bosta upoštevani, SDS zakonika ne bo podprl.
V SLS poudarjajo, da ne pristajajo na spremembo definicije pojma družina. Po njihovem prepričanju je to temeljna družbena skupina, v kateri otroci najbolj naravno pridobijo življenjsko pomembne vrednote.
Niti koalicija ni enotna
Novi predlog, kot kaže, ne bo prekinil pat pozicije, saj se z njim ne strinjajo niti v koaliciji. V Socialnih demokratih ga bodo sicer podprli, če ga bo večina v državnem zboru, za Zares je sprejemljiv, medtem ko so proti v LDS, saj menijo, da je neustaven. Če bi bil kompromis sprejet, bi zakon prepovedal nekaj, kar je sodišče že dovolilo in bi to bilo neustavno, opozarjajo. V poslanski skupini DeSUS predloga za zdaj še ne želijo komentirati, stališče bodo oblikovali v prihodnjih dneh. V SDS in SLS pa ne pristajajo na širitev definicije družine.
Pojem družine mora ostati nedotaknjen
Oglasili so se tudi v Novi Sloveniji. Kot je dejala Ljudmila Novak, je novi zakonik zanje nesprejemljiv, ker še vedno prinaša redefinicijo družine. Po njihovem prepričanju nikakor ne smemo klasične družine enačiti z istospolno skupnostjo. Pozdravljajo sicer odločitev vlade, da iz predloga umakne posvojitev otrok s strani istospolnih parov, toda v NSi želijo, da ostane pojem družine nedotaknjen.
V SNS bodo predlog pozorno pretehtali, predvsem pa presojo o zakonu prepustili civilni družbi, je dejal prvak SNS Zmago Jelinčič. Z umaknitvijo sporne določbe glede istospolnih parov je predlog po njegovem pravzaprav sprejemljiv, vendar če zakon ne bo sprejemljiv za široko javnost, ga SNS ne bo podprl.
Če podpore temu besedilo ne bo, gre naprej prejšnja različica, je dejal vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Dušan Kumer. "Da spet ne zapademo v vrtinec vetov, referendumov in podobnega," je dodal.
Kaj pravi civilna družba?
V civilni iniciativi Za družino in pravice otrok pričakujejo, da bo novi predlog zakonika, ki bo šel v državni zbor, strokovno pripravljen in da bo imel široko družbeno soglasje. "To je za takšen zakon, ki mu lahko rečemo tudi družinska ustava, temeljnega pomena," je poudaril Aleš Primc. V iniciativi bodo počakali, da bodo prejeli zadnjo različico zakonika, pred tem pa se ne želijo opredeljevati do posameznih rešitev.