Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Jože Kantušer v studiu 2 Radia Ognjišče (foto: Matjaž Merljak)
Jože Kantušer v studiu 2 Radia Ognjišče

Naš gost: Jože Kantušer

| 05.07.2010, 10:36 Matjaž Merljak

V sobotnem popoldnevu 3. julija 2010 smo poslušali zanimiv pogovor z goslarskim mojstrom, ki je prvo violino izdelal pri 18-ih letih. V svoji delavnici v bavarskem Mittenwaldu je izdelal 690 različnih godal. Ti nosijo njegovo ime po svetu, kjer je zelo znan, skoraj neznan pa je v domovini.

Jože Kantušer se je rodil leta 1923, njegov oče je bil katastrski uradnik, mama pa prodajalka. Glasba je bila doma v družini, ki se je leta 1928 preselila v Celje. Tam je Jože z bratom obiskoval glasbeno šolo. Oba sta se učila violino in zato sta si jo morala izposojati. Zato se je odločil, da bo naredil svojo. Pri tem mu je bil v oporo ravnatelj Sancin in leta 1940 mu je načrt uspel. Še vedno jo hrani in je ponosen nanjo, čeprav je precej drugačna od številnih, ki jih je izdelal kasneje.

Po raznih zapletih z nemški režimom je po srečnem razpletu šel na Mittenwald na Bavarsko, ki je znano središče izdelovalcev gosli. Nadaljeval je izobrazbo v goslarski šoli in se pridružil cerkvenemu orkestru, ki je igral ob nedeljah in praznikih pri maši. Po končani goslarski šoli se je leta 1943 vrnil v Celje. Prijeli so ga nemški vojaki in čakala ga je nemška vojska. Poslan je bil v Rusijo in Ukrajino. V Mittenwald se je vrnil na svoj god leta 1945 s trombozo. Zaposlil se je pri mojstru Reiterju, preživljal se je tudi igranjem.

Jože Kantušer v delavnici v Mittenwaldu
Jože Kantušer v delavnici v Mittenwaldu © Arhiv družine Bratina

V Mittenwaldu je spoznal svoje ženo Viktorijo in po desetih letih (toliko časa je trajalo zaradi zapletov zaradi državljanstva) sta se leta 1955 poročila. Takrat je tudi začel samostojno obrt. Najprej je izdelal kvartet, ki mu je na goslarskem tekmovanju v Belgiji odprl goslarsko pot.

 

Orodje, ki ga je izdelal Jože Kantušer
Orodje, ki ga je izdelal Jože Kantušer © Arhiv družine Bratina

Leta 1959 je patentiral konstrukcijo za nove kobilice, leta 2000 pa konstrukcijo za malo violo - violeto. Sodeloval je na različnih seminarjih po vsem svetu. Udeleževal se je tudi mednarodnih tekmovanj za izdelovalce godal. Izdelal je 690 godal, med katerimi je 14 kvartetov. V svoji delavnici je izučil štiri učence in pripravil na mojstrski izpit 15 pomočnikov iz različnih dežel. Pri njem se uči tudi Matjaž Bratina iz Celja.

 

Obiskovalci v delavnici Jožeta Kantušerja
Obiskovalci v delavnici Jožeta Kantušerja © Arhiv družine Bratina

Jože Kantušer je povedal, koliko časa traja izdelava violine in zakaj, kakšen les je najboljši, kako si je sam izdelal tudi orodje in še nekaj podrobnosti iz osebnega življenja. Vsi trije otroci so se udejstvovali v glasbi, žal je enega sina že izgubil, lani mu je umrla tudi žena. Ponosen je, da je Slovenec in vesel je bil, da je po mnogih intervjujih za tuje medije lahko odgovarjal na vprašanja na slovenski radijski postaji.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...