Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Zrno toče (foto: Wikipedia)
Zrno toče

Po toči zvoniti je prepozno

Slovenija | 17.07.2010, 20:56

Posebej v dneh visokih temperatur smo priča pogostim vročinskim nevihtam, ki s seboj mnogokrat prinašajo točo. Tako je bistvenega pomena, kako se obvarovati pred to naravno nesrečo. Proti toči se lahko borimo na tri načine – s posipanjem zaledenitvenih jeder v nevihtne oblake, z namestitvijo protitočnih mrež in z zavarovanjem.

S posipavanjem oblakov, se že leta bojujejo v Letalskem centru Maribor. Za opravljanje letalske obrambe je potrebno posebno letalo z agregati, ki vsebujejo srebrov jodid ali pa plamenice, s katerimi se posipa točenosne oblake. Po besedah Bojana Fekonje tako letijo pod bazo in se nato v smeri gibanja oblaka približajo bazi, seveda na varni razdalji.“V praksi lahko vidimo, da že po približno petih minutah začne močno deževati. Pride namreč do kemične reakcije, tako da se ledena jedra, ki se tvorijo v oblaku začnejo topiti,“ pojasnjuje Fekonja in poudarja, da lahko z enim letalom delujejo le na eno jedro. Predstavnik letalskega centra še opozarja na pomanjkanje sredstev, saj trenutno razpolagajo le z enim letalom, s katerim pa mnogokrat ne morejo opraviti vsega dela.

Na drugi strani vremenoslovci menijo, da letalska obramba pred točo ni dokazano uspešna. Možno je celo, da je v nekaterih primerih bolj škodljiva kot ne."O možnostih umetnega vplivanja na razvoj in strukturo nevihtnih oblakov namreč obstajajo domneve, da s takšnim vnosom lahko spremenimo število in velikost točnih zrn," je dejal Marjan Divjak iz Agencije RS za okolje in dodal, „da ni zadostnih strokovnih podlag, ki bi upravičile izvajanje obrambe proti toči z vnosom dodatnih zaledenitvenih jeder v nevihtne oblake. Državna podpora tovrstnim aktivnostim bi bila po našem mnenju nesmotrna in bi pri uporabnikih neodgovorno vzbujala napačen vtis, da je obramba proti toči preverjeno učinkovita". Po Divjakovih besedah je na področju ukrepov za zaščito proti toči v kmetijstvu najbolj razširjena in uporabna mehanska zaščita z varovalnimi mrežami.

Slovenija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...