Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko

Primc presenečen na odločitvijo Črnak Megličeve

Politika | 01.07.2010, 11:03 Marta Jerebič

Na napoved predsednice odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide Andreje Černak Meglič, da vodjo Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleša Primca ne bo več vabila na naslednjo sejo odbora, se je le – ta odzval s presenečenjem. Prepričan je namreč, da predsednica za to nima nobenega opravičenega razloga. To njeno dejanje pa ocenjuje kot grob poseg v človekove pravice in svobodo govora in mišljenja v naši državi.

Kot razlog, da vodjo Civilne iniciative za družino in pravice otrok izključi iz obravnave o predlogu Družinskega zakonika, je Černak Megličeva uporabila merjenje časa razprav, kar pa v državnem zboru ni prepovedano. Njej se je namreč to dejanje zdelo žaljivo: „Njegova gesta je bila skrajno žaljiva. Šele po tretjem opozorilu je uro ugasnil in tedaj mu je predsednica povedala, da zaradi žaljivega odnosa do državnega zbora zniževanja demokratičnih standardov, na naslednjo sejo odbora ne bo več vabljen.“

„Nisem imel nobenega namena žaliti!“

Primc je začuden tudi nad tem, da ga je predsednica opozorila šele v drugi polovici seje, ko so ji, kot je zapisal, ob izredno tehtnih razpravah zagovornikov pravice otroka do mame in očeta začeli popuščati živci. Uro je ob prvem opozorilu umaknil in nato tudi izklopil. "Ob tem izjavljam, da nisem imel nobenega namena žaliti ne Državnega zbora, ne odbora, ki ga vodite, ne vas osebno, česar ste me po krivici obdolžili. Moj namen je bil samo, da se na koncu seje ve, koliko časa so za razpravo porabili zagovorniki predloga družinskega zakonika in koliko zagovorniki temeljne pravice otrok do mame in očeta in seveda, koliko časa bom sam porabil za razprave. Na prejšnji seji ste namreč vsaj dvema zagovornikoma pravice otroka do mame in očeta neupravičeno skrajšali razpravo. Če ste kljub temu, da to ni prepovedano in mojim dobrim namenom, ko sem meril čas razprav, to čutili kot žalitev vas osebno, Državnega zbora ali odbora, ki ga vodite, se vam za to opravičujem.“

Zavrnitev več kot 50 tisoč ljudi

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je eden od ključnih akterjev na področju predstavljanja stališč o spornem predlogu družinskega zakonika. Izključitev tako širokega kroga ljudi iz razprave o predlogu družinskega zakonika, bi pomenila izreden pritisk na civilno družbo v Sloveniji in kratenje temeljnih demokratičnih in človekovih pravic. O tem je prepričan tudi pravnik Peter Štrbenk. „Ni problem obnašanje človeka na seji, problem je vnema gospoda Primca, ki gre zagovornikom družinskega zakonika očitno zelo v nos. In ko ne najdejo več argumentov, se zagovorniki redefinicije družine poslužijo diskreditacije in to se je zgodilo tudi na seji odbora.“

Primc Černak Megličevo še poziva, naj znova pretehta svojo odločitev, ki je bila po mnenju mnogih izrečena v velikem čustvenem razburjenju, da več kot 50.000 ljudem simbolno odvzame poslovniško pravico in svobodo govora o predlogu Družinskega zakonika v državnem zboru.

Politika, Sociala
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...