Pohod po poteh izseljenca Franka Trohe Rihtarjevega
Kljub slabemu vremenu 120 pohodnikov
| 05.06.2010, 08:08 Matjaž Merljak
V soboto, 15. maja 2010, je kljub dežju in vetru potekal drugi spominski pohod Iz Babnega Polja do Goričic - Po poteh izseljenca Franka Trohe Rihtarjevega. Organiziralo ga je Športno društvo Planjava. 18 kilometrsko pot je v celoti prehodilo 120 udeležencev iz vse Slovenije, prvi med njimi je bil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, dr. Boštjan Žekš.
Pred pohodom je v župnijski cerkvi svetega Nikolaja sveto mašo za vse notranjske izseljence v Severni Ameriki daroval kaplan Aleš Tomaševič. Pred rojstno hišo babnopoljskega izseljenca in pisatelja Franka Trohe Rihtarjevega je sledil kulturni program. Po blagoslovu pohodnikov je zbrane pozdravil in nagovoril župan občine Loška dolina, Janez Sterle. Izrazil je veselje, da so organizatorji pohod povezali s prikazom življenja v preteklosti, da je to pohod, ki povezuje ...
Zbrane je nagovoril tudi prof. dr. Boštjan Žekš, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu. Orisal je življenjsko pot Franka Trohe ter poudaril pomen njegove publicistične dejavnosti za današnje razumevanje vprašanja množičnega izseljevanja Slovencev konec 19. in v začetku 20. stoletja. Omenil je tudi, da so imeli vsi izseljenci težko življenje, trdo delo. Bili so Slovenci, a so postajali Američani in izgubljali slovensko identiteto. Minister Žekš je še dejal, da Slovenija za svoje izseljence največ lahko naredi s tem, da se primerno, spodobno in lepo razvija. Da izseljenci dobijo neko zavest, da so ponosni na svojo domovino, zavest, da so močni, da so sposobni zato, ker smo mi pridni in sposobni.
Zbrane pa je nagovoril tudi Marko Smole, vodja etnološke zbirke Palčava šiša iz Plešc iz sosednje Hrvaške. Kulturni program, povezovala ga je članica Društva in raziskovalka Trohove publicistične dejavnosti Alenka Veber, so oblikovali še citrarka Damjana Praprotnik, ljudska igralka Anica Berčič in Glasbena skupina Planinca.
Med potjo so se pohodniki ustavili v sedmih vaseh, si ogledali podružnične cerkve. Za posebno gostoljubje so poskrbeli domačini ob poti in glasbeniki, ki so pohodnike pričakali na osrednjih točkah. Pohodniki so se na Goričicah še enkrat zatekli pod gostoljubno streho družine Mahne.
Organizatorji že napovedujejo, da bo naslednji pohod 21. maja 2011.