Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Srečanje slovenskih pravnikov

| 27.05.2010, 17:40 Matjaž Merljak

Na pravni fakulteti v Ljubljani (v četrtek in petek, 27. in 28. maja 2010) poteka prva konferenca slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije. To je že 19. strokovna konferenca v organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK ).

Predsednik SSK, dr. Boris Pleskovič je uvodoma dejal: "Mi si želimo, da se čim več Slovencev vrne iz tujine nazaj, da jih čim več v tujini študira, da znanje kroži in da se tudi spletejo vezi, kjer lahko drug drugemu pomagamo."

Na konferenci so se zbrali pravniki iz vsega sveta, razpravljali pa so o pravnem položaju Slovencev v tujini, mednarodnih mehanizmih sodnega varstva, pravom med univerzalnim in partikularnim ter med naravnim in pozitivnim, dotaknili so se odprtih vprašanj EU, novih tehnologij, nove svetovne stvarnosti in pravni ureditvi, predstavili so tudi pravno prakso. Častni pokrovitelj je bil predsednik države dr. Danilo Tuerk, ki pa ni prišel na odprtje.

Dr. Boris Pleskovič, predsednik Svetovnega slovenskega kongresa
Dr. Boris Pleskovič, predsednik Svetovnega slovenskega kongresa © Matjaž Merljak

 

 

Prva konferenca slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije je potekala na Pravni fakulteti v Ljubljani in njen dekan, dr. Rajko Pirnat je uvodoma dejal, da se mora Slovenija odpirati v svet. V uvodnem predavanju: Izobraževanje pravnikov in Slovenci po svetu pa je izpostavil odpiranje vprašanja pravnega izobraževanja, zaprtost je bilo po njegovem vzrok za obe svetovni vojni. Kot je še navedel, se dolžina študija po bolonjski reformi podaljšuje, zato se je zavzel za enotni petletni študij prava, ki bo prinesel naziv magister prava. Omogočiti je treba tudi odhod študentov na kakovostno pravno fakulteto v tujino in Slovenci po svetu po njegovem pri tem lahko veliko pomagajo.

Gostje prve konference slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije
Gostje prve konference slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije © Matjaž Merljak
Navzoče na 1. konferenci slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije je pozdravil tudi pristojni minister za pravo, dr. Aleš Zalar. Dejal je, da je to idealna priložnost za izmenjavo mnenj. Pozornost je posvetil enemu izmed najpomembnejših mehanizmov sodnega varstva, to je Evropskemu sodišču za človekove pravice, katerega učinkovito delovanje mu je, ob znanih težavah s preobremenjenostjo sodišča, v posebnem interesu. Pri reformi je sodelovala tudi Slovenija, še posebej v času predsedovanja Slovenije Odboru ministrov Sveta Evrope.

Zbrane sta pozdravila tudi minister za rojake dr. Boštjan Žekš in predsednik parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu po svetu Miro Petek.

Vtisi udeležencev.

Rudi Vovk iz Avstrije je predstavil trenutni pravni položaj koroških Slovencev in se vprašal, kako lahko Slovenija na to reagira. To je dobra prilika za posvet, zlasti, da zamejci opozorijo na odprta vprašanja. Problemov v zvezi zamejci se jih je nabralo preveč, dobro bi bilo, če bi prišel jasen glas politiki, naj se problematike zaveda.

Udeleženci prve konference slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije
Udeleženci prve konference slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije © Matjaž Merljak
Dr. Angeliki Mlinar, prav tako iz avstrijske Koroške, se zdi iniciativa zelo pozitivna in ji je zelo zanimivo, govorila je o gospodarski viziji za preživetje koroških Slovencev, navezala na Rudija Vovka, ki je nakazal, da je pravno gledano položaj koroških Slovencev jasen, problem pa je, da se pravni predpisi ne uveljavljajo, to pa se kaže tudi v gospodarstvu.

Dr. Drago Štoka iz Italije vidi pomen vključevanja zamejstva, ker je to nekaj nujnega v današnjih časih, sploh glede na pravni status, ki ga imajo Slovenci v Italiji. Ti imajo zakon o zaščiti, ki pa se ne premakne nikamor. Slovenci kot narodna skupnost so zaščiteni tudi po mednarodnih pogodbah in narediti moramo vse, da se uresničijo.

Mariana Poznič je na konferenco prišla iz Argentine in je predstavila življenje rojakov ter pravno prakso v Argentini. Tako srečanje je lahko zelo pozitivno, še posebej za njih, ki so bolj oddaljeni. Opozorila je tudi na potrebe Slovencev v Argentini. Ljudje potrebuje pravno svetovanje iz Slovenije, ki ga ni lahko dobiti.

Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...