Image 1850
Vse več zasvojenih z igrami na srečo
| 26.05.2010, 13:44 Marta Jerebič
Število zasvojenih z igrami na srečo vse bolj narašča. To je pokazalo kar nekaj raziskav, ki so bile opravljene v zadnjem času, tudi v luči pisanja nove strategije za to področje, o katerem naj bi vlada odločala junija. A vendar se zdi, da bodo za vlado pomembnejše gospodarske koristi kot pa slabe posledice za okolje, družino in človekovo osebnost ter dostojanstvo.
Raziskava Fakultete za uporabne družbene študije je pokazala na zaskrbljujoče število patoloških igralcev med srednješolci, to je tistih, ki bi že potrebovali zdravljenje odvisnosti. Med komaj polnoletnimi mladimi je na Goriškem dobra 2,5 %, na Dolenjskem pa kar 3,7 % patoloških odvisnikov z igrami na srečo, med katerimi prevladujejo fantje. Raziskava je pokazala, da so mladi med igre na srečo zašli zaradi radovednosti, sprostitve in razvedrila. O tem je na nedavnem zboru za vrednote v Tolminu spregovoril član koordinacije za omejevanje igralništva, duhovnik Bogdan Vidmar.
„Kdo pa ima dokaze, da se ljudje tam zabavajo? To ni dokazano nikjer. A tudi tisti se zabava, ki je patološki hazarder, ki vse zapravi, ki naredi potem še samomor? Je to zabava? Oprostite, zame to ni zabava. In zakaj bi se moral zabavati ravno v igralnici? Zabava je človekova potreba, na to potrebo pa jaz odgovorim z neko vrednoto.“
Vidmar se je pred časom udeležil neke mednarodne konference o igralništvu, na kateri je zagovornik igralništva Peter Collins trdil celo, da ima igralništvo vrednote, češ da tisti, ki vse zapravi v igralnici, ni navezan na ta svet, je pripravljen vse izgubiti. Vrednota naj bi bila po njegovem tudi to, da je pripravljen začeti znova:
„Ko sem to pripovedoval neki moji znanki, ki se je ločila, ker je mož vse zaigral in bankrotiral, in ji ni preostalo drugega kot ločitev … ona se je začela tresti in rekla: to je laž, to ni res. Moj mož je vse zapravil, izgubil je vse prijatelje. Nikoli jim ne bo mogel povrniti in nikoli ne bo mogel začeti znova. Uničil je našo družino, otroci so prizadeti … v tej prispodobi je nakazan ta problem vrednot.“
Glede na novo strategijo naj bi število igralnih mest povečali še za 2200. Veliko se sicer govori o odgovornem igralništvu, vendar …
„Mene zanima, kje je to odgovorno igralništvo. V zakonodaji piše - v prvem členu je, potem pa nikjer več. Se pravi, to je floskula“
Koordinacija za omejevanje igralništva je na Osnutek strategije razvoja iger na srečo v Sloveniji dala deset predlogov, ob katerih dodaja: Slovenija je mlada država tisočerih možnosti. Ne zakockajmo jih!