Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Haiti: Upanje za pogrešane ostaja

Svet | 21.01.2010, 14:04

Na Haiti tudi po včerajšnjem popotresnem sunku, najmočnejšem izmed vseh, ki so območje stresli od potresa 7. stopnje po Richterjevi lestvici, prihaja pomoč z vsega sveta. Generalni podsekretar Združenih narodov za humanitarne zadeve John Holmes je dejal, da se bo mednarodna pomoč nadaljevala, dokler bo potrebno, sicer pa bosta pomoč v hrani še dva milijona ljudi v tej karibski državi potrebovala najmanj šest mesecev. Holmes je prepričan, da so veliko več kot 121 preživelih, kolikor so jih doslej rešili mednarodni reševalci, izpod ruševin v prestolnici Port-au-Prince rešili sami Haitijci.

Caritas Internationalis opozarja na nevarnost uličnih pretepov, če pomoč ne bo kmalu prispela do žrtev, saj jih ogromno živi v težkih razmerah, na cesti ali na polju, brez dostopa do hrane ali vode. Doslej so pokopali 80.000 trupel, vlada pa ocenjuje, da je bilo žrtev potresa skupaj okoli 200.000. Brez domov sta dva milijona ljudi. Kljub temu pa med prebivalci veje solidarnost, skrbijo drug za drugega, skupaj molijo in pojejo ter se tako med seboj opogumljajo. Dokaz, da upanje ostaja, je na primer to, da tudi po osmih dneh od potresa ekipe izpod ruševin rešijo preživele, med njimi otroke. „Ljudje so lahko živi tudi po tako dolgem času. Reševalcem je bilo sicer najprej težko priti do ruševin, tudi zaradi težkih strojev, ceste so namreč porušene. Upajmo in molímo, da bomo našli še ostale preživele“, pravi za Radio Vatikan predstavnica Mednarodne Karitas Michelle Hough. V sklopu Mednarodne Karitas je po njenih besedah na Haiti prispelo dvajset tovornjakov z vodo, hrano in šotori. Peter Tomažič, Slovenska Karitas: „V mobilnih bolnicah pa že potekajo operacije. Mednarodna Karitas je s pomočjo še posebej intenzivna v predmestjih glavnega mesta in v bližnjem mestu Leoganu.“

Tam sta uničeni več kot dve tretjini zgradb. Poleg Karitas hrano delijo delavci Svetovnega programa za hrano in francoske organizacije ACTED. „Za prebivalce Leogana je to prva pošiljka hrane, zato so razmere težke in napete. Naš cilj je razdeliti hrano 60.000 ljudem, kar je veliko število, tako bomo vsak dan skušali razdeliti hrano 6.000 ljudem. Pomoč je namenjena tako ljudem v šotorskem naselju, kot tistim izven“, je za spletni portal Evropske komisije dejal Cyril Dupré. V pristanišče prestolnice je medtem prispela še ameriška t.i. plavajoča bolnišnica s 550 člani zdravniškega osebja, na katero helikopterji iz mesta vozijo najhuje prizadete. Prihajajo tudi italijanska letalonosilka ter kanadska in španska ladja. Na otoku je 11.500 ameriških vojakov, njihovo število se bo do konca tedna povečalo na 16.000.

Na pot proti Haitiju je odšla tudi pomoč iz Slovenije

Iz Državnega logističnega centra uprave za zaščito in reševanje so poslali 25 šotorov v vrednosti 70.000 evrov. Kot je dejal generalni direktor Uprave Boris Balant, se prevozu se pridružuje pomoč iz Avstrije, možnost pa je, da se pridruži še kakšna država. Letalo naj bi z Dunaja poletelo v soboto ali nedeljo. Cena prevoza je 30.000 evrov, od tega bo polovico stroškov krila Evropska unija, polovico pa Slovenija. Vlada se je odzvala tudi s 50.000 evri denarne pomoči.

Rdeči križ medtem opozarja na zlorabo nesrečnih okoliščin, v katerih so se znašli prizadeti v potresu. Kot sporoča, prihaja do lažnega pobiranja prispevkov na območju Ljubljane in poudarja, da je edini verodostojni način darovanja za žrtve potresa preko transakcijskega računa organizacije.

Na Haitiju pogrešajo približno 1000 državljanov EU

Evropska unija trenutno na Haiti pošilja humanitarno pomoč v vrednosti 122 milijonov evrov, v državo, opustošeno po potresu pa je napotila tudi 683 strokovnjakov. Sicer pa na Haitiju še vedno pogrešajo okoli tisoč državljanov iz članic Evropske unije.

V času potresa je bilo na Haitiju po ocenah 2700 državljanov sedemindvajseterice. Nekaj čez tisoč jih pogrešajo, 35 jih je umrlo, devet je ranjenih. Po potresu so sicer iz države že evakuirali 829 evropejcev.

Evropska komisija je za Haiti namenila 30 milijonov evrov nujne humanitarne pomoči, od tega tri milijone v 24 urah po potresu. Med članicami je doslej največ, dobrih 22 milijonov evrov, prispevala Velika Britanija.

Svet, Cerkev po svetu
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...