Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Kljub sorazmerno suhi in topli jeseni smo v tem tednu že drugič v kratkem obdobju soočeni s poplavnim valom, ki je tokrat prizadel tudi vzhodni del države. Poleg tega je ozračje precej napeto na političnem področju, kjer se dogajajo spremembe v strankah, potrebe po krčenju proračuna pa razvnemajo strasti na posameznih ministrstvih pa tudi med sindikati, ki že grozijo s stavko. Imena bodočega gospodarskega ministra kljub obljubam še nismo dočakali, premier Miro Cerar namreč še ni sprejel odločitve. Pač pa je obelodanjena odločitev Vrhovnega sodišča v zadevi Patria. Povsem nepričakovano pa smo se v minulih dneh ukvarjali z izginulim denarjem v zadevi TEŠ 6, največ masla na glavi naj bi imel Uroš Rotnik. Te dni je pred preiskovalnim sodnikom preživel lepo število ur, kar vsekakor ne obeta nič dobrega za njegovo svetlo kariero v menedžerskih vodah.
Nova Ljubljanska banka, Nova kreditna banka Maribor in Unicredit banka so po novem pod posebnim nadzorom Evropske centralne banke. Cilj nadzora je večja varnost, trdnost in finančna integracija bančnega sistema. Ekonomist in dolgoletni sodelavec Svetovne banke ter sedanji predsednik Svetovnega slovenskega kongresa dr. Boris Pleskovič meni, da bo nadzor pozitiven.
V oddaji Spoznanje več, predsodek manj smo pozornost namenili odvzemu mandata Janezu Janši. Publicist in moralni teolog dr. Ivan Štuhec je dogajanje v parlamentu na „črno sredo“ komentiral z naslednjimi besedami: „Zdaj se je zgodilo tisto, kar se v pravnem redu nikoli ne sme zgoditi, da postane zakon retroaktiven, se pravi, da začne veljati za nazaj.“ Mnogi so opozarjali na problem, da so v državnem zboru enkrat poslancu Janši potrdili mandat, zdaj so mu ga po treh mesecih vzeli. „To ni resno. Taka sestava parlamenta kaže na to, kaj vse se je vanj „naklelo“.“
Državni zbor bo danes odločal o poročilu mandatno-volilne komisije v zvezi s poslanskim mandatom prvaka SDS Janeza Janše. Komisija poslancem predlaga, naj glasujejo o tem, ali Janši kljub zaporni kazni ne preneha mandat in lahko opravlja poslansko funkcijo. Če ta sklep ne bo sprejet, pa predlagajo ugotovitev, da zaradi obsodbe Janši na podlagi zakona mandat preneha.
Senat vrhovnega sodišča je včeraj vendarle odločil o zahtevi za varstvo zakonitosti v zadevi Patria. Kakšna je odločitev, še ni uradno znano, saj imajo časa kar en mesec, da vpletene obvestijo o tem. A vendar so nekateri mediji vendarle prišli do informacije, čeprav po neuradni poti. Tako je znano, da naj bi pet sodnikov in sodnic zahtevo za varstvo zakonitosti zavrnilo. Odločitev ni bila soglasna, a tehtnica se je nagnila v pričakovano smer. Janezu Janši, Ivanu Črnkoviču in Tonetu Krkoviču zdaj preostane še pot na ustavno sodišče in evropsko sodišče za človekove pravice.