Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
To vprašanje si zadnje čase pogosteje zastavljam, čeprav po naravi nisem črnogleda. Hočem ali ne, do mene nekako pridejo tudi zgodbe, ki sodijo v črno kroniko. Če se še tako trudim, se jim ne uspem izogniti. Pa ne vem, ali jih je toliko več, da prodirajo v vse možne medije, ali sem morda postala bolj pozorna nanje. Kakorkoli, ne navdajajo me z upanjem.
V oddaji Pogovor o, ki smo jo tokrat predvajali v prazničnem četrtkovem dopoldnevu, smo gostili vojaškega vikarja dr. Jožeta Pluta, ki ta položaj zapušča in se seli v župnijsko pastoralo. Zaupal nam je, da je hvaležen, da imamo Slovenci svojo državo, nekateri narodi je namreč nimajo. „Ko človek malo razmišlja in potegne črto, si reče Bogu hvala, da imamo svojo državo, čeprav smo majhen narod.“ To, da smo leta 1991 dobili svojo državo, je po njegovih besedah tudi sad vseh mučencev, ki so padli v vojnah na slovenskih tleh v želji, da ubranijo svoj dom.
Leto dni po ustanovitvi Odbora za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin njegovi člani ugotavljajo, da še vedno niso uresničeni vsi cilji, ki so si jih zadali. Tako še vedno v državi ni vzpostavljena vladavina prava, človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter še vedno ni uveljavljena demokracija, so zapisali. Danes pripravljajo še zadnji shod pred Vrhovnim sodiščem, nato gredo na počitnice.
Včerajšnja odločitev ustavnega sodišča o vrnitvi poslanskega mandata Janezu Janši še kar odmeva. Državni zbor je namreč dobil nalogo, da neustavnost v enem letu odpravi.
V minulem tednu smo obhajali praznik sv. Rešnjega telesa in krvi, v soboto so se na Kongresnem trgu spomnili žrtev komunističnega nasilja, spravna slovesnost je bila tudi na Zaplazu. Sicer pa smo po več letih le dočakali prodajo časnika Delo, medtem ko prodaja Telekoma čaka na presojo vlade. Odmeval je prevzem hotelov s strani slabe banke, s čimer se je ukvarjalo tudi sodišče. Bolj razveseljive pa so bile novice o nekaterih ekonomskih kazalcih v naši državi.