Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Jutri bo minilo leto, odkar je zaprisegla vlada Janeza Janše. V tem času je 80 odstotkov svoje energije namenila spopadu z epidemijo, posvečala pa se je tudi izpolnjevanju koalicijske pogodbe. Na današnji novinarski konferenci so prehojeno pot in načrte za naprej predstavili premier Janez Janša, podpredsednika vlade Zdravko Počivalšek in Matej Tonin ter kmetijski minister Jože Podgoršek.
V Evropskem parlamentu bo danes popoldne razprava, ki naj bi bila po prvotnih načrtih namenjena ogrožanju medijske svobode na Poljskem in Madžarskem, minuli četrtek pa so razširili dnevni red in k temu dodali še Slovenijo. V napovedi plenarnega zasedanja so zapisali, da se slovenski novinarji soočajo z vsesplošnim spletnim nadlegovanjem in grožnjami, nenazadnje s strani premierja Janeza Janše, vse več je poročil o političnem vmešavanju v javne in zasebne medije. Tako je izhodišče razprave, napovedane v Evropskem parlamentu za popoldne. Novinar in publicist dr. Bernard Nežmah ocenjuje, da je to zgolj preusmerjanje pozornosti na nekega domnevnega negativca.
Kdor se ni sposoben pogovarjati, na dolgi rok ne bo uspešen, je prepričan predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki se strinja, da je parlament predvsem prostor dialoga, a hkrati tudi konflikta. »Državni zbor je hiša nekega organiziranega konflikta, tam so prisiljene sodelovati stranke, ki so jih izvolili volivci z različnimi pogledi na prihodnost družbe in dejstvo je, da če želi katerakoli stranka biti uspešna, mora pridobiti na svojo stran še druge stranke in se pogovarjati.«
Po pričakovanjih se bitka, ki v državnem zboru proti aktualni vladi ni uspela, seli na družbene medije in v medije nasploh. Eden od očitkov levice se je glasil, da premier Janez Janša vlada na avtokratski način in da v Sloveniji nimamo svobode medijev. To naj bi podkrepil članek novinarke Politica Lili Bayer, ki pa povzema stališča večine tistih medijev, ki so do vlade in zlasti njenega predsednika kritični. Na članek se je s tvitom odzval premier in novinarko obtožil laži. Slovenski medijski prostor ima tako spet polne roke dela.
Opozicijskim strankam, združenim v koalicijo KUL, s Karlom Erjavcem ni uspelo odstaviti vlade. Premier Janez Janša tako s svojo ekipo nadaljuje z delom. »Danes je nov dan, ne gradimo na zamerah, dovolj je prostora za vse in vsi se lahko prepoznamo v barvah Slovenije,« je na Twitterju po včerajšnjem glasovanju zapisal premier Janša.