Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
V Združenem kraljestvu se poslavljajo od priljubljene britanske kraljice Elizabete II., ki je po več kot sedmih desetletjih na prestolu umrla 8. septembra. Današnji dan, ki je tudi dela prost, je vrhunec dogajanja po kraljičini smrti pred 11 dnevi. Opoldanske pogrebne slovesnosti v Westminstrski opatiji se je udeležilo več kot sto tujih voditeljev, med njimi slovenski predsednik Borut Pahor, poleg njih pa še številni drugi visoki predstavniki in člani kraljevih družin. Pogreb britanske monarhinje je prvi državniški po smrti premierja Winstona Churchilla leta 1965 in velja za največjo varnostno operacijo na Otoku doslej.
Slovenija te dni piše novo pravljico v kar dveh športih – odbojki in košarki. Prva je pred zgodovinskim nastopom v polfinalu svetovnega prvenstva, druga pa pred osmino finala eurobasketa na čelu z izjemnima Luko Dončićem in Goranom Dragićem.
Pandemija covida-19 in vojna v Ukrajini imata še posebej velike posledice na prebivalstvo v državah v razvoju. Obenem je Sklad Združenih narodov za otroke opozoril, da na območju Afriškega roga in Sahela drastično primanjkuje vode in hrane. O težkih humanitarnih razmerah, pa tudi upanju, ki ga tja prinaša Slovenska karitas, je v minulih dneh na obisku v Sloveniji pripovedoval katoliški duhovnik iz Kenije.
V Cerkvi v Sloveniji se je sklenila prva faza sinode o sinodalnosti, h kateri je vesoljno Cerkev lansko leto povabil papež Frančišek, z namenom poiskati odgovore na sodobne izzive. Ob sklepu škofijskega postopka v Sloveniji je Tajništvo za sinodo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) objavilo sklepni dokument – Narodni sinodalni povzetek. Odgovorni škof za sinodo dr. Maksimilijan Matjaž je s prvo fazo zadovoljen, ker je v pogovorih o trenutnih razmerah in o prihodnosti Cerkve v Sloveniji sodelovala približno polovica župnij in drugih skupnosti, več tisoč vernikov pa je izpolnilo vprašalnik. Po njegovih besedah pa se je treba zavedati, da Cerkev ni struktura za to, da bi nekaj več naredila, ampak za to, da bi izpolnila svoje poslanstvo, ki je svetu oznanjati evangelij o ljubezni Očeta do človeka.
Na slovesni in zapovedani praznik Marijinega vnebovzetja se katoličani kot ena družina zbiramo ob naši nebeški Materi. »Marija je bila s telesom in dušo sprejeta v nebesa. Ni daleč od nas, čuti z nami in prosi za nas. Prav zato, ker je z Bogom in v Bogu, je zelo blizu tudi vsakemu od nas. Ko je bila na Zemlji, je lahko bila blizu le nekaterim ljudem. Ker je v Bogu in z Bogom, je blizu vsakemu od nas, pozna naša srca, sliši naše molitve, lahko nam pomaga s svojo materinsko priprošnjo,« je v nagovoru ob prazniku Marijinega vnebovzetja na Zaplazu dejal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof dr. Andrej Saje. Tako on kot ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore sta ob tem prazniku opozorila na pomen zakonske zveze moškega in ženske ter materinstva in očetovstva za prihodnost naše družbe.