Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Ko so na Škofijski klasični gimnaziji praznovali letošnji Dan državnosti in zaključek pouka, jim je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor vročil odlikovanje Srebrni red za zasluge za »nadaljevanje dolge in uspešne izobraževalne tradicije ob 25-letnici delovanja«. Odlikovanje je priznanje vsem, ki so v stoletni zgodovini sooblikovali zgodbo Zavoda sv. Stanislava in bogatili slovenski šolski in kulturni prostor. Ob tej priložnosti smo v počitniški Mladoskop povabili direktorja Zavoda in enega od njegovih sodelavcev.
Ob sklepu šolskega leta smo v oddajo "Naš gost" povabili dolgoletnega ravnatelja kranjske gimnazije mag. Franca Rozmana. Njegovo izkustveno življenje znotraj šolskih ustanov je preplet več vlog, je odličen vodja, pedagog, analitik in dobesedno oče dijakom, ki rastejo v znanju pod njegovim šolskim okriljem.
Laična misijonarka Alessia, ki v Indiji pomaga najbolj revnim od revnih, je bila gostja Mladoskopa na praznični četrtek. Množica ljudi sodobnega sveta trpi zaradi ranjenosti v duši in negotovosti. Tudi njena zgodba je močno pričevanje, da nikoli v življenju ne smemo kloniti in se predati obupu ter izgubi pravega smisla in brezvoljnosti. Prihaja iz Italije, kljub družini, ki si jo je ustvarila, pa redno hodi na misijon v Indijo med NEIMENOVANE, kot v Indiji kličejo skupine ljudi, ki živijo zunaj kast. V njihovi družbi ljudje, ki so del kast, verjamejo, da bodo, če se jih kdo dotakne ali če pridejo v stik že samo s prahom, ki se je dvignil zaradi njihovih korakov, zaznamovani in onečaščeni.
V Mladoskopu smo gostili tri pričevalce za Kristusa, so dejavni člani skupnosti mladi za Kristusa, ki je bila ustanovljena leta 1981 na Filipinih, ko se je šestnajst zakonskih parov začelo zbirati ob molitvi zaradi potreb po spremembi statusa in moralnih vrednot družine. Skupina se je hitro začela širiti po Filipinih, nato pa tudi drugod po svetu.
Lepi stiki z vsemi generacijami so pomembni za naše kakovostno staranje. Nujni so, da lahko svoje znanje in izkušnje prenašamo na mlajši rod. Če ni stikov in izmenjave znanj, postanemo zagrenjeni. Stiki z mlajšimi so nujno potrebni. Res pa je, da so starejši pri stikih z mlajšimi pogosto togi, ne gredo jim dobro od rok. Zato moramo razvijati praktično znanje, orodja in načine za navezovanje stikov in razumevanje mlajših.